Czego dowiedziałem się ze swojego testu DNA?

Jakiś czas temu pierwszy raz przeczytałem artykuł o teście DNA, idea wydawała się całkiem interesująca. Na podstawie badań dostajesz informacje o swoim pochodzeniu etnicznym oraz predyspozycjach zdrowotnych. Zważywszy na to, że z powodu pandemii koronawirusa zwiększyła się moja ilość czasu wolnego oraz gotówki postanowiłem wziąć się do roboty i przetestować co z tego wyjdzie.

Gdzie zrobić test i ile on kosztuje?

Testy można głównie wykonać w międzynarodowych firmach online które zajmują się genealogią lub testami DNA. Poniżej przedstawiam listę najpopularniejszych/najłatwiej dostępnych testów w Europie.

MyHeritage (PL) (79 €/$, ale często można spotkać promocję za 49,99) * Ancestry (99€) * 23andMe (99$) * familyTreeDNA (79$)

Postanowiłem wybrać najtańszy i zakupiłem pakiet MyHeritage na promocji za 49$. W cenie jest zestaw do pobrania próbki DNA wraz z przesyłką oraz analiza danych w laboratorium. Po stronie klienta zostaje jeszcze koszt wysyłki próbki do laboratorium (w USA).

Jak wygląda procedura testowania?

Firma wysyła do nas pudełko z zestawem do pobrania próbki, musimy przepisać kod kreskowy na stronę, pomiziać się patyczkiem po policzku, zapakować próbki i odesłać do laboratorium. Na koniec poczekać około 2 tygodnie na wyniki testu.

Jak wyglądają wyniki?

wyniki my heritage

Moje wyniki przedstawiam powyżej. No fajnie to wygląda, ale tak właściwie to wszystko, czego udało mi się dowiedzieć. Spodziewałem się czegoś więcej. Na szczęście wcześniej przeczytałem, że jest możliwość wygenerowania komputerowego zapisu DNA i jego sprawdzenie w innych miejscach. Po kilkunastu godzinach i wydanych dolarach nareszcie udało dowiedzieć mi się czegoś ciekawszego.

Genomelink

wyniki genomelink

W genomelink możemy przeglądać sobie poszczególne cechy. Pierwszych 15 jest za darmo, za dostęp do pełnych 70 trzeba zapłacić 14$. Po wejściu w każdą cechę można zobaczyć, jak bardzo powinna być ona zintensyfikowana w naszym wypadku oraz jak wiarygodne są badania, na podstawie których wyliczane jest prawdopodobieństwo. Niestety bardzo dużo badań ma informacje, że należy je traktować jako sugestie, a nie jako pewniaki.

GEDmatch

wyniki GEDmatch

GEDmatch ma tylko jedno zadanie, znajduje najbardziej spokrewnione z nami osoby i pokazuje do nich kontakt. Z racji tego, że można wgrać na tym portalu DNA z różnych serwisów, wydaje mi się, że jest to najbogatsza baza do szukania krewnych. W moim wypadku niestety wszystkie osoby były bardzo dalece spokrewnione.

yourDNAportal

wyniki yourDNAportal - pochodzenie

wyniki yourDNAportal - zdrowie

Najlepsze jak zawsze na koniec. YourDNAportal znalazłem przypadkiem, poddając się już przy szukaniu nowych serwisów. Okazuje się, że na tej stronie było najwięcej informacji o pochodzeniu etnicznym oraz najwięcej cech zdrowotnych. Praktycznie wszystko jest za darmo. Jak najbardziej polecam, można również śmiało zrezygnować ze wszystkich innych stron i korzystać tylko z tej.

Czy było warto?

W sumie ciężko powiedzieć, na samym początku spodziewałem się czegoś więcej. Po sprawdzeniu wyników na innych stronach było już lepiej. Jednak dane, które otrzymałem z testu, nie były w żaden sposób zaskakujące i bez testu mogłem zauważyć, że mam kręcone włosy i mam przodków ze wschodniej Europy. Warto takie badanie potraktować jako ciekawostkę, jednak nie należy oczekiwać, że się można dowiedzieć z niego czegokolwiek istotnego.

Opublikowano: 01.06.2020
© 2024, By Damian Sowa