Disneyland Paris, ile kosztuje wyjazd?

Około miesiąc temu skończyłem słuchać biografii Walta Disneya, po fragmencie o budowaniu kompleksu Disneyland, sam zamarzyłem, żeby się w nim znaleźć. Do Kalifornii mam dość daleko, natomiast do Paryża z Amsterdamu jest już całkiem blisko. Zdaję sobie sprawę, że duża część z was mieszka zupełnie gdzie indziej, jednak w takim wypadku wystarczy odjąć z ceny mój koszt transportu i zamienić na własny. A kto wie, być może zainspiruję kogoś do poszerzenia wycieczki do Holandii o Paryż.

Dojazd do Paryża

ROME2RIO Amsterdam Paryz żródło: rome2rio

Tak jak widać na powyższym obrazku, tak naprawdę do dyspozycji mamy 3 środki transportu publicznego:

  • pociąg (cena od 35 euro) (czas podróży ok. 3,5 godziny)
  • samolot (cena od 70 euro) (czas podróży ok. 1,5 godziny + dojazdy, odprawy itp)
  • bus (cena od 18 euro) (czas podróży ok. 6 - 8 godzin)

Samolot w tym wypadku wydaje nie mieć się specjalnie sensu, najbardziej chciałem jechać pociągiem, ale, jako że zdecydowałem się na wyjazd 2 dni przed nim, bilety okazały się dosyć drogie. Pozostał więc bus, który okazał się śmiesznie tani (razem 45 euro, w 2 strony). Wybrałem firmę BlaBlaBus, która oferowała podobne ceny do Flixbusa i odjeżdżała z tych samych przystanków o podobnych godzinach, jednak chciałem zobaczyć czy nowa firma będzie się czymś różnić. Czas podróży 6 godzin.

Dojazd z Paryża do Disneylandu

Po przyjeździe do centrum miasta trzeba się dostać jakoś do Disneylandu, jest on około 40 km od centrum, na szczęście z centrum kursuje bezpośredni pociąg. Koszt przejazdu w jedną stronę to około 8 Euro. Tutaj dodam od siebie, żeby bardzo wnikliwie sprawdzać, czy nie ma żadnych strajków na kolei francuskiej. Niestety mój jednodniowy przyjazd idealnie się z nim zgrał i w jedną stronę jechałem z 2 przesiadkami a w drugą wracałem Uberem (taka przyjemność kosztowała 80 Euro ...). Niestety nie było żadnego transportu zastępczego. Na pocieszenie pozostaje mi tylko myśleć, że skoro inne osoby też miały problemy z dojazdem, to w tym dniu w parku musiało być „praktycznie pusto".

Bilety

Cennik biletów disneyland paris żródło: Disneyland Paris

Przed wejściem do parku trzeba zaopatrzyć się jeszcze w bilet. Najgorszym i najwolniejszym sposobem jest jego kupno w kasie biletowej. Lepiej go kupić przez internet. No i teraz zaczynają się schody, ponieważ w różne dni obowiązują różne ceny biletów, a do tego na miejscu są 2 parki, a nie jeden :P

  • Najtańsze terminy - 1 park 51 EUR, 2 parki 71 EUR
  • Przeciętne terminy - 1 park 74 EUR, 2 parki 94 EUR
  • Najpopularniejsze terminy - 1 park 97 EUR, 2 parki 107 EUR

Oczywiście warto popatrzeć na stronie czy nie ma akurat jakichś zniżek itp. Niestety termin, który wybrałem, był najdroższy, jednak i na to znalazła się mała rada. Na niektórych stronach można kupić bilety taniej niż na stronie oficjalniej. Znalazłem dość duży poradnik o stronach, na których można to zrobić [ENG]. Po prześledzeniu całej oferty najbardziej spodobała mi się oferta govoyagin.com , na której można było kupić bilety kilka euro taniej.

FastPass

Powyższego zdjęcia musiałem się trochę naszukać, ponieważ większość osób nie chce przyznać, że ich wymarzone miejsce jest po prostu przepełnione. Wszędzie jest bardzo dużo ludzi, a kolejki do wielu atrakcji są bardzo długie. Dodatkowo często trzeba robić rezerwacje, jeśli mamy ochotę na jakąś konkretną restaurację. Mój wniosek jest tylko jeden, jeśli wydaliśmy już kilkadziesiąt (lub 100) EUR na bilet, jak najbardziej warto się poświęcić i dołożyć jeszcze 60 / 90 EUR za FastPass (w zależności od sezonu). Tak po prostu, żeby nas nie skręcało w środku, jak stoimy już 30 minut w kolejce, następne 30 minut przed nami, a osoby z FastPassami przechodzą cały czas obok i znikają w środku atrakcji.

Jedzenie

restauracja kapitana Jacka Sparrowa restauracja kapitana Jacka Sparrowa

Kilka miesięcy temu widziałem video na yt o jedzeniu w Disneylandzie Orlando (USA). Co niezwykle mnie zadziwiło, jedzenie było całkiem dobrej jakości i nie tak strasznie drogie. Znalazłem również video o restauracjach w Disneyland Paris. Dzięki niemu uświadomiłem sobie, że można zjeść tanio i drogo, fast food i normalne posiłki, wszystko zależnie od preferencji. Ja nastawiłem się na restaurację kapitana Jacka Sparrowa, do której ledwo bo ledwo, ale udało się dostać bez rezerwacji. Cenowo była ona raczej w górnej półce, zestaw składający się ze startera, dania i deseru kosztował około 50 Eur.

Podsumowanie

Podsumowanie podzielę na wersję budżetową i komfortową . Zwiedzanie parku z FastPassem i jedzeniem na miejscu na pewno jest miłe, aczkolwiek nie jest konieczne. Dodatkowo nie będę wliczał kosztów dotarcia do Paryża, ponieważ te mogą być niezwykle różne.

Budżetowo Komfortowo
dojazd z Paryża: 2 * 8 EUR dojazd z Paryża: 2 * 8 EUR
bilet wstępu w tanim terminie do jednego parku: 51 EUR bilet wstępu w popularnym terminie do dwóch parków: 107 EUR
własne jedzenie i picie: 0 EUR jedzenie i picie na miejscu: 50 EUR
FastPass: 90 EUR
pamiątki: 20 EUR
83 EUR 283 EUR

Niezależnie jak rozplanujemy koszta, wizyta w Disneylandzie trochę będzie kosztować. Mimo wszystko wydaje mi się, że raz w życiu warto zobaczyć magiczny świat Disneya.

Opublikowano: 25.01.2020
© 2024, By Damian Sowa