Ile kosztuje wyjazd do Amsterdamu?

Chcesz zobaczyć jak wygląda Coffee Shop? Jak wygląda miasto opanowane całkowicie przez rowery? A może po prostu przejść się spacerem po amsterdamskich kanałach, powód jest nieważny, ważne jest to, że musisz wiedzieć, ile taka podróż może mniej więcej kosztować. Poniżej postaram się przedstawić dokładnie co i jak.

Wejście lotniska Amsterdam Schiphol Cjh1452000 / Wikimedia Commons

Transport z Polski do Amsterdamu

Samolot

Tutaj tak naprawdę opcje są 2, możemy lecieć (drożej) na lotnisko Schiphol pod Amsterdamem lub oddalone o 2 godziny drogi Eindhoven.

Linie lotnicze operujące do Holandii (stan luty 2020).

Amsterdam Eindhoven
LOT: Warszawa Wizz Air: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław
KLM: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław Ryanair: Kraków, Modlin (pod Warszawą)
Transavia: Katowice Transavia: Kraków

Podział wygląda mniej więcej tak, do samego Amsterdamu możemy dolecieć LOTem, KLMem oraz Transavią. W dwóch pierwszych, tradycyjnych liniach lotniczych przy rezerwacji minimum miesiąc wcześniej można kupić bilety w 2 strony od 100 EUR, częściej jednak się zdarza około 116 EUR. Piszę tutaj o bilecie w 2 stronach, ponieważ czasami bilety w jedną stronę potrafią wyjść drożej niż w 2.

Transavia mniej więcej średnio kosztuje koło 50 EUR w jedną stronę, natomiast czasami bilety można kupić taniej. W dwie strony można liczyć około 100 EUR.

Możemy również polecieć tanimi liniami do Eindhoven, haczyk jest jednak taki, że trzeba będzie jeszcze dopłacić za transport do Amsterdamu (no i to 2 godziny dłużej w podróży). W zależności od linii, lotniska i daty przelot w jedną stronę może kosztować od około 30 do 50 EUR. (Dalej kupując najwcześniej miesiąc wcześniej). Co daje w 2 strony przeciętnie około 70 EUR.

Dojazd z lotniska do Miasta

Pociąg NS Hein56didden / Wikimedia Commons

Z lotniska Schiphol (Amsterdam), dojechać można szybko pociągiem do centrum. Czas przejazdu to około 17 minut a koszt to 4,50 EUR. Więc w 2 strony 9 EUR.

Z lotniska z Eindhoven można dojechać autobusem (z lotniska na stację kolejową, około 15 minut), a następnie pociągiem (z Eindhoven do Amsterdamu, około 2 godziny), koszt podróży w jedną stronę to około 24 EUR, a więc w 2 strony około 48 EUR.

Z Eindhoven można również dojechać FlixBusem, za około 10 EUR. Jednak wtedy podróż robi się bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba dojechać z lotniska do Eindhoven, a w Amsterdamie FlixBus nie zatrzymuje się w centrum, więc znowu trzeba dojeżdżać, więc czasowo wyjdzie dłużej a finansowo niewiele taniej niż podróż pociągiem.

Transport kołowy

Optymalną formą dostania się do Holandii jest samolot, jeśli jednak ktoś wolałby przejazd drogą lądową, to można przyjechać własnym autem, busem lub autobusem. Należy jednak pamiętać, że trasa to ponad 1000 km (lub więcej, w zależności, z którego województwa się zaczyna) i przejazd może zająć od 10 do nawet 24 godzin. W związku, z czym nie polecam takiego rozwiązania.

Nocleg

Hotel Victoria Amsterdam C messier / Wikimedia Commons

W wypadku noclegów wszystko jest zależne od daty, jednak najważniejsze jest czy szukamy noclegu w środku tygodnia, czy w weekend. W weekend ceny potrafią iść horrendalnie w górę, w dodatku w mieście jest bardzo dużo turystów, stąd lepiej jest wybrać się na zwiedzanie Amsterdamu w tygodniu.

Hotele

Poza weekendem przyjemny hotel (czasami nawet znanej firmy) jesteśmy w stanie wynająć za około 70 EUR na noc (pokój dla 2 osób). Czasami również można znaleźć coś taniej, a natomiast jeśli chodzi o droższe opcje, to będzie tego baaaardzo dużo.

Hostele

Pokój w hostelu dla 2 osób będzie kosztować podobną kwotę jak w hotelu. Natomiast w pokoju wieloosobowym łózko możemy wynająć za około 20 EUR za noc.

Jedzenie

Argentyńska restauracja Amsterdam

Sklepy spożywcze

Zakupy spożywcze najlepiej zrobić w jednym z super marketów (jednak z tym w Amsterdamie może być ciężko). Dużo bardziej dostępne są małe sklepy Albert Heijn, które przypominają nasze żabki. Dla uproszczenia szacowana kosztów można przyjąć zasadę, że od polskiej strony ucinamy walutę, dzielimy przez 2 i dopisujemy euro.

Np. zakładając, że butelka Coca Coli w Polsce kosztuje około 4 zł, to w Holandii będzie kosztować około 2 EUR.

Restauracje, bary, itp

Tutaj jest prościej, w tanich (zazwyczaj azjatyckich) barach można zjeść spokojnie za 15 EUR (w tym wliczając picie), w przeciętnym miejscu jedzenie z piciem będzie kosztować około 25 EUR. Najlepiej zawsze przed wejściem do lokalu sprawdzić opinie w google, Holendrzy raczej nie dadzą drogiemu miejscu zbyt dobrej opinii :P Natomiast gdy wejdziemy w jakieś niesprawdzone turystyczne miejsce, to ceny mogą nas bardzo zaskoczyć.

Inne wydatki

Rowery Amsterdam Jorge Royan / Wikimedia Commons

Wynajem roweru

Amsterdam najlepiej zwiedzać na rowerze jak miejscowy. Koszt wynajęcia roweru to od 7 EUR za dobę w górę.

Muzea

Czasami warto zobaczyć jedno z muzeów, w Amsterdamie np. Dom Rembrandta albo muzeum kolonializmu. Wejście w większości kosztuje około 16 EUR. Natomiast jeśli chcemy odwiedzić ich więcej, warto pomyśleć o karnecie na kilka dni za kilkadziesiąt EUR.

Rejs po kanałach

Rejsów do wyboru jest co niemiara, kosztują różnie w zależności od firmy, wielkości łodzi oraz od np. możliwość serwowaniu posiłków na pokładzie. Jeśli operujemy językiem angielskim, to najtańszy rejs z audio przewodnikiem możemy kupić za 13 EUR (Rederij Kooij), natomiast w język polskim za około 16 EUR.

Podsumowanie kosztów wyjazdu do Amsterdamu

Wycieczka do Amsterdamu do tanich na pewno nie należy, jednak wydaje mi się, że przynajmniej raz w życiu warto go odwiedzić, poniżej przedstawiam wyliczenia do wersji budżetowej i de luxe. Za 3 pełne dni (załóżmy, że jeden dzień dodatkowo zejdzie na dojazd) poza weekendem.

Budżetowo De luxe
Lot+transport: 80 EUR Lot+transport: 130 EUR
Nocleg: 3 * 20 = 60 EUR Nocleg: 3 * 70 / 2 = 105 EUR
Jedzenie (azjatyckie bary + prowiant z domu): 3 * 15 = 45 EUR Jedzenie: 3 * 70 = 210 EUR
Brak dodatkowych kosztów Dodatkowe bilety, pamiątki, itp: 3 * 40 = 120 EUR
Razem: 185 EUR Razem: 565 EUR

Wszystkie wyliczenia są przybliżone, dodatkowo z czasem mogą się zdezaktualizować, mimo wszystko na tę chwilę pozwalają zdać sobie sprawę, na jakie wydatki mniej więcej trzeba się przygotować, jadąc na trzy dniową wycieczkę.

Opublikowano: 24.02.2020
© 2024, By Damian Sowa