100 sposobów na spędzenie czasu w domu

Na wstępie, 100 sposobów to clickbait, tak naprawdę nie liczyłem, ile ich jest, jednakże jest ich naprawdę dużo. Wpis to lekko przeredagowana wersja postu na facebooku od Agaty Słupskiej, wielkie brawa za ogrom pracy! Pozwoliłem go sobie trochę skrócić, sformatować i czasami dodać własne propozycje.

Filmy, seriale, opery i koncerty

 • Netflix (super seriale i filmy oryginalne)
 • HBO GO (super filmy i niektóre seriale-perełki)
 • Prime Video (świetna oferta seriali komediowych!)

Nadrabiajmy filmografie naszych ulubionych aktorów/aktorek/reżyserów/kompozytorów. Nadrabiajmy klasyki (np. tą listą: theyshootpictures.com).

Nadrabiajmy nagrodzone filmy (listy z danych lat i nagród są na Filmwebie) - filmy np. z roku 2017 są w większości dostępne na platformach streamingowych. Jeśli szukamy określonego filmu i chcemy wiedzieć, czy jest dostępny (albo aktora/aktorki/reżysera), warto wejść na upflix.pl i tam odpowiednio sobie wyszukać.

Netflix oferuje coraz więcej produkcji nieamerykańskich, lista ciekawych polecanych filmów posegregowanych krajami powstania jest dostępna na Pełna sala.

Dla fanów i fanek kina nieoczywistego: platforma mubi.com, która dla studentów jest bezpłatna. Codziennie wchodzi tutaj jeden trudno dostępny film, a inny wychodzi. Wiecie, taki festiwal Nowe Horyzonty, tylko bez zarażania.

YouTube oferuje mnóstwo (legalnie) wywiadów z ludźmi kina, filmików z aktorami serialowymi, koncertów. Ile razy chcieliśmy znaleźć 3 godziny, żeby coś przesłuchać, a potem nigdy jakoś nie wychodziło?

Miłośnicy oper: naszą "Biblią" powinno być Opera Vision. Od poniedziałku najlepsza opera na świecie, czyli The Metropolitan Opera będzie też zupełnie za darmo udostępniać swoje nagrania ze spektakli (metopera.org).

Podcasty - w Google, na Spotify i w wielu innych źródłach.

Książki

Poniższe aplikacje przypominają modelem Netflixa, opłacamy miesięczną subskrypcję i możemy korzystać z ich zasobów bez limitu.

Księgarnie internetowe z e-bookami (np. Woblink, Świat Książki, Publio), które można czytać potem np. na komputerze (np. program Calibre) albo na e-czytniku. Śledźcie promocje — np. Woblink niedawno oferował harlequiny po 3 złote.

Chcecie sprawdzić, o co w sumie chodzi z tą Tokarczuk albo Mrozem? Michał Nogaś (Nogaś na stronie) od roku namawia Was do przeczytania jakiejś ksiązki? Teraz mamy czas wszystko to zrobić, więc korzystajmy!
Śledźmy też naszych ulubionych autorów w mediach społecznościowych — bardzo często podejmują teraz super inicjatywy.

I przeczytajmy w końcu te nasze stosiki wstydu, które zalegają nam od roku na stoliku do kawy.

Chcesz zacząć czytać książki po angielsku? Na brytyjskim ebayu funkcjonuje wiele antykwariatów, które sprzedają używane książki za małe pieniądze, dodatkowo przesyłka to około 1 GBP. Pewnie zakupy wyjdą trochę drożej niż w Polsce, ale czego nie robi się dla nauki.

Jeśli wolisz słuchać, zamiast czytać, oferta w Polsce zaczyna robić się coraz większa, za około 30 zł, możesz cieszyć się ogromną ofertą książek w modelu subksypcyjnym:

Gry

Tak, jak wyżej: czas nadrobić naszą kupkę wstydu z gier, które kupiłyśmy na Steamie na wyprzedaży... w 2015 roku :D

Okazji na nowe gry możemy szukać na Łowcach Gier albo zainteresować się ofertą Humble Bundle.

Jeżeli nie wiemy, w co chciałybyśmy pograć, polecam Xbox PC Game Pass (jakieś 18 złotych miesięcznie), który jest takim Netfliksem, tylko że z Grami, albo Origin Game Pass.

Dla osób, które wolą gry w przeglądarce: strona kurnik dostarczy Wam rozrywki na długie godziny! (M.in. szachy, brydż, kalambury, mahjong tysiąc...)

Języki

Duolingo (ZA DARMO!) - można nauczyć się angielskiego (po polsku) albo mnóstwa innych języków (po angielsku). Miesiąc albo dwa mogą pozwolić nam na dogadanie się za granicą (gdy wyjazdy będą już możliwe) - przetestowałam na sobie.

Babbel - podobne do Duolingo (niestety, większości języków również można się uczyć tylko po angielsku).

SuperMemo - genialne do powtarzania i wzbogacania słownictwa (zwłaszcza języków, których np. uczyłyśmy się w szkole, ale nie za bardzo je pamiętamy). Dostępne całkowicie po polsku.

Pamiętajcie, że zawsze możecie przełączyć język na angielski na Netflixie czy innej platformie streamingowej, możecie też kupić ebooka po angielsku lub używaną książkę z ebaya.

Taniec/Ruch

Marta z Codziennie Fit i jej treningi online na każdym poziomie zaawansowania Codziennie fit.

Taniec klasyczny i jazzowy — dla każdego, kto chciał się dowiedzieć, o co chodzi z tym baletem, albo zająć jedną z najbardziej wymagających dyscyplin, polecam profiljednej z najlepszych pedagożek, u jakich miałam okazję się uczyć: Agata Listwan Official.

Joga: Basia Tworek, Gosia Mostowska, aplikacja Down Dog (bezpłatna do 2 kwietnia)

Zumba online: Wadim Kowalczyk i Piotr Musiałowski (Zumba ON-LINE Piotrek&Wadim), Monika Żółtowska Zumba Team (wystarczy dołączyć do grupy na fb, pierwsze zajęcia w pn o 18) oraz Zumba by Joaśka (profil Joanny Surowiec)

Programowanie i rozwój osobisty

Wszystko, na co do tej pory nie było czasu, a ładnie wyglądałoby w CV, teraz wręcz nasuwa Wam się pod ręce!

 • Coders Trust: darmowe lekcje programowania na czas wirusa;
 • Codecademy: lekcje programowania, dużo darmowych materiałów, lekcje są interaktywne i wyglądają jak prawdziwa praca.

A także inne platformy e-learningowe (tak, w większości można uzyskać certyfikat), na których jest bogactwo materiałów i ciekawych kursów, i każdy znajdzie coś dla siebie:

Jeśli poważnie myślisz o początku pracy w it, serdecznie polecam bardzo dobry kurs z JS (najczęściej używany język programowania na świecie) dla początkujących.

Odstresowanie

 • sprzątanie;
 • makijaż (oglądanie albo robienie);
 • pluszowe zakątki internetu (np. Janina Daily i jej warsztaty online);
 • czytanie o kulturze (Zwierz Popkulutralny, Wielki Buk, Nogaś na stronie i wiele, wiele innych);
 • różnego rodzaju prace plastyczne, kolorowanki, bullet journaling;
 • wirtualne chodzenie po muzeach, o którym można poczytać tutaj (po angielsku): https://www.travelandleisure.com/…/museums-with-virtual-tou…
 • śledzenie swoich ukochanych restauracji, osobistości, blogerów, vlogerów itd. na wszystkich możliwych kanałach; bardzo często wymyślają oni super rzeczy, które niedługo pojawią się online, np. warsztaty gotowania albo warsztaty dotyczące kawy.

Zwiedzaj świat na YouTube

Obecnie musisz spędzać dużo czasu w domu, ale ludzie mieszkający w Dubaju, Azji itp. niekoniecznie. Zobacz jak, wygląda mieszkanie w innych zakątkach świata.

Podsumowanie

Nie wiem, czy komuś ten post pomoże; mam jednak wrażenie i nadzieję, że tak się stanie. Widzę ostatnio w wielu grupach na Facebooku bardzo dużo stresu, lęku i niepokoju — wszystkie te uczucia są okej, jednak tym ważniejsze jest moim zdaniem konstruktywne podejście do sprawy.

Jeżeli macie jakieś swoje uwagi czy propozycje rzeczy do robienia w dom — piszcie, dzielcie się komentarzami, udostępniajcie.

I przede wszystkim — korzystajcie do woli, bezpiecznie (dla Was i dla innych) siedząc teraz w domu, przenosząc spotkania z przyjaciółmi na Skype, nie wychodząc bez potrzeby. Im szybciej się wszyscy zmobilizujemy do skorzystania z tego okresu przymusowego wypoczynku, tym szybciej wszystko ma szansę wrócić do normy.

#legalnaKultura #zostańWDomu #stayAtHome

PS
W związku z pandemią koronawirusa wszyscy spędzamy znacznie więcej czasu w domu niż do tego przywykliśmy. Pamiętaj, że jeśli odczuwasz lęk i niepokój, który przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowaniu, warte rozważenia może być skontaktowanie się ze specjalistą. Opcją jest zawsze zapisanie się na konsultacje przez Skype do psychoterapeuty, jednak dla osób szczególnie dotkniętych niepokojem związanym z wirusem stworzone zostały specjalne telefony zaufania: https://www.gazetasenior.pl/telefon-zaufania-dla-seniora

Opublikowano: 22.03.2020
© 2024, By Damian Sowa