Jak znaleźć pierwszą pracę jako programista?

Postanowiłem poruszyć temat pierwszego znalezienia pracy, ponieważ należę do kilku grup dla początkujących programistów i widzę część podobnych błędów/zachowań, które potrafią utrudnić znalezienie pierwszej pracy. Jestem front-end developerem z 5-letnim doświadczeniem, brałem udział w wielu rekrutacjach po 2 stronach.

Perspektywa pracodawcy

Warto zdać sobie sprawę jak to wygląda z perspektywy pracodawcy. Skończyłeś właśnie kurs/studia czy samodzielną naukę, potrafisz coś tam stworzyć, być może pracowałeś też grupowo. Jednakże nadal brakuje Tobie sporej ilości kompetencji do pracy w normalnym projekcie. Na samym początku będziesz wymagać opieki bardziej doświadczonego programisty, dla firmy nie dość, że nie będziesz w stanie wytwarzać takiej ilości nowych rzeczy jak inni, to będziesz jeszcze zajmować dużo czasu innym pracownikom. Dopiero po kilku miesiącach takiej pracy zacznie się zmniejszać ilość energii którą będą musieli włożyć inni pracownicy do twojej opieki za to zwiększy się Twoja efektywność. Co tak naprawdę oznacza, że na początku będziesz powodować straty wydajności. Nie jest to żadna tragedia, ponieważ jeśli firma poszukuje doświadczonych programistów to musi też pomagać w ich tworzeniu. Za kilka lat możesz zostać wymiataczem który z nawiązką zrekompensuje wszystkie straty, poniesione na Twojej nauce.

Powyższa sytuacja ma taki skutek, że nie jest tak łatwo znaleźć swoją pierwszą pracę. Jednakże wiedząc co za tym stoi, możemy podjąć kroki, które nam to ułatwią. Skoro wiemy, że firma na początku zbyt dużo na nas nie zyska, warto uspokoić swoje marzenia o wielkiej pensji i zaproponować najniższą krajową a być może nawet darmowy staż ze swojej strony. (oczywiście na kilka miesięcy maks) Na samym początku powinno Ci jak najbardziej zależeć na zdobyciu doświadczenia, po kilku miesiącach możesz poprosić o rozmowę, jak idą Twoje postępy i wtedy poprosić o podwyżkę.

Najważniejsze jest doświadczenie

Podczas jakiejkolwiek rekrutacji zawsze będą się pytać o ilość doświadczenia komercyjnego. W związku z tym najważniejsze jest zahaczenie się w jakiejś firmie na samym początku i jego zdobywanie. Po pierwszym przepracowanym roku poszukiwanie jakiejkolwiek pracy będzie dużo prostsze.

Junior nie równy juniorowi

Ale w takim razie gdzie/jak szukać pracy? Najlepiej, jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie jest sporo ofert pracy w IT (jeśli nie, to warto by było rozważyć przeprowadzkę). Raczej nikt nie zgodzi się w takim wypadku na pracę zdalną, ponieważ będzie to dużo bardziej skomplikowane dla firmy. Musisz odnaleźć nazwę swojego stanowiska i dopisać junior w przedrostku. Google pomoże w szukaniu ofert. To, co rzuci Ci się w oczy, że oferty na juniora mają znacznie bardziej wyśrubowane wymagania, niż Ty spełniasz, często zauważysz, że jest wymagany rok lub dwa doświadczenia. Trzeba zagryźć zęby i mimo to wysłać swoje CV, ewentualnie znaleźć mail kontaktowy i zaproponować siebie na staż. Podczas szukania ofert warto też przeglądać niebranżowe portale takiej jak np. OLX itp., ponieważ potrafią się znaleźć na nich oferty od mniejszych firm, które nie chcą płacić kilkuset złotych za ogłoszenie.

Pierwsze wrażenie

Jak napisać CV, jeśli nie mam żadnego komercyjnego doświadczenia jako programista? Jeśli pracowałeś gdzieś, dodaj poprzednie miejsca pracy (tylko bez przesady, 10 lat temu w markecie nie ma znaczenia), zawsze może to pokazać, że zdobyłeś jakieś kompetencje w pracy zespołowej czy czymś innym. Następnie opisz technologie, w których potrafisz programować. (Ale tak naprawdę, nie wpisuj tam rzeczy, które widziałeś przez chwile na oczy). Nie dodawaj tam informacji o poziomie zaawansowania, ponieważ to, co dla Ciebie jest zaawansowane, dla innej osoby może być podstawową znajomością. No i poniżej będzie najważniejsza rzecz, czyli link do githuba z twoimi projektami.

Czym się mogę pochwalić?

Osoba sprawdzająca twoje zgłoszenie do pracy z Twojego CV będzie w stanie tylko wyczytać, że masz chęci do pracy i nauki. W związku z tym jedyną opcją, żeby to naprawdę udowodnić i pokazać, że coś się umie jest pokazanie swojego kodu. Najpopularniejszym sposobem jest upublicznienie go na githubie. Wystarczy, że napiszesz kilka prostych programów, pokaże to osobie rekrutującej, na jakim poziomie się znajdujesz. Jednocześnie podczas nauki też czegoś się nauczysz. Nie polecam próby szukania pierwszej pracy bez tego kroku.

Jakie proste aplikacje mogę napisać?

  • lista zadań
  • kalendarz
  • notatnik
  • klon aplikacji którą lubisz

Powodzenia

Ile osób tyle zdań, znajdą się takie, które powiedzą, że to wszystko nie jest potrzebne. Jednak gwarantuje Ci, że jeśli zastosujesz wiedzę z tego wpisu, będziesz mieć dużo większe szanse na pozytywne odpowiedzi od pracodawców. Jeśli zastanawiasz się, czy już jest odpowiedni czas na szukanie pracy, czy jeszcze nie, odpowiedź jest tylko jedna. To pracodawca decyduje czy jesteś gotowy, czy nie, jeśli uzna, że nie to prawdopodobnie po prostu da Ci o tym znać. Składanie CV nic nie kosztuje.

Opublikowano: 10.05.2020
© 2024, By Damian Sowa