Transport publiczny w Amsterdamie

Transport publiczny w Amsterdamie pozwala się dostać wszędzie szybko i wygodnie. Do wyboru mamy tramwaje, autobusy, pociągi, metro i promy. Dodatkowo świetna infrastruktura rowerowa zachęca do zwiedzania miasta na 2 kołach. Poniżej postaram się napisać kompletny przewodnik po transporcie miejskim w Amsterdamie.

Bilety

Za bilety tylko i wyłącznie można płacić kartą, niestety gotówka w tym wypadku będzie nieprzydatna. Jeśli planujemy korzystać z transportu miejskiego 2/3 razy możemy kupować bilety pojedyncze (które jednak są dużo droższe). Natomiast jeśli wiemy, że będziemy korzystać z niego częściej, jest tylko jedna sensowna opcja — elektroniczna portmonetka - OV-chipkaart.

OV-chipkaart - elektroniczna portomonetka

OV-chipkaart

Mieszkańcy mogą wykupić więcej rodzajów kart, jednakże turysta ma możliwość wykupienia tylko wersji, która jest elektroniczną portmonetką. Kartę można kupić praktycznie na każdej stacji kolejowej (prawdopodobnie najwygodniejsze to Amsterdam Central, Amsterdam Sloterdijk czy na lotnisku) w automatach. Koszt wydania karty to 8 EUR, karta jest na okaziciela, aczkolwiek tylko jedna osoba może korzystać z niej na raz. Kartę należy doładować sumą pieniędzy, a później podczas przejazdów są one ściągane z jej salda. Należy ją „odbić” na wejściu i wyjściu z danego środku transportu. Aby zostać wpuszczonym, należy mieć pewne minimum na karcie: bus, metro i tramwaj: 4 EUR, pociąg: 20 EUR.

Autobus i Tramwaj

Amsterdam Autobus

W wypadku autobusu należy zawsze dać znać kierowcy, że chcemy wsiąść (zamachać) lub wysiąść (wcisnąć przycisk). W wypadku tramwaju nie jestem pewien, ale w centrum i tak wsiada/wysiada tak dużo ludzi, że tramwaj zatrzymuje się na każdym przystanku. Musimy zwrócić uwagę na oznaczenie drzwi, ponieważ inne służą do wsiadania i wysiadania. Należy pamiętać, żeby odbić kartę przy wejściu i wyjściu.

Metro i Pociąg

Amsterdam Metro

Metro i pociąg działa jak w każdym innym kraju. Oboma można poruszać się po mieście, polecane raczej na pokonanie większych odległości. Należy uważać, żeby przypadkiem nie przesiąść się na drugi środek transportu bez „odklikania” się kartą, bo wtedy możemy pożegnać się z 20 EUR.

Prom

Promem możemy dopłynąć na północną część Amsterdamu, z miłych rzeczy prom jest całkowicie darmowy. Uwaga, na promie jest zawsze dużo osób z rowerami i skuterami.

Jak zaplanować trasę? Holenderskie jakdojadę - 9292.nl

Próba zaplanowania dojazdu bez internetu w gąszczu środków transportu jest praktycznie niemożliwa. Na szczęście istnieje Holenderski odpowiednik jakdojade - 9292.nl. Z plusów strona podaje również cenę przejazdu.

Rower

Amsterdam Rower

Środki transportu publicznego mogą być niezwykle zatłoczone z powodu rzeszy turystów wiecznie przewijających się przez miasto. Dodatkowo przy jego częstszym używaniu, nasz portfel może szybko się opróżnić. Amsterdam warto zwiedzać na rowerze. Niestety nie ma takich systemów rowerów miejskich jak w Polsce, aczkolwiek w samym mieście jest dość dużo wypożyczalni. Rower można wynająć od około 8 EUR za dobę.

Opublikowano: 09.08.2020
© 2023, By Damian Sowa