Programista w Holandii

Z zaciekawieniem słucham, czytam i oglądam materiały o programistach w innych krajach. W październiku mija rok, od kiedy zamieszkałem w Holandii, w tym miesiącu zmieniłem również pracę. Na jednej z grup na FB, poprosiłem o zadawanie pytań. Na ich podstawie przygotowałem luźny artykuł o rzeczach, które były interesujące dla innych osób.

Technologie, doświadczenie, zarobki

Profesjonalnie zajmuję się programowaniem około 5 lat, zawsze ciągnęło mnie w stronę webu, więc moje stanowisko to Front-end/Full stack developer z naciskiem na Javascript i React. Osoba z moim doświadczeniem może liczyć na zarobki rzędu 50 - 65 tysięcy EUR rocznie brutto na umowę o pracę w Amsterdamie.

Jeśli chcesz poczytać więcej o zarobkach, również na innych stanowiskach, polecam serwis glassdoor.

Podatki

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że większość programistów w Holandii pracuje na umowie o pracę. Zakładając, że ktoś zarabia 50 tysięcy EUR rocznie, na rękę co miesiąc dostanie 2,940 EUR. Jednakże jako programista czy specjalista przy spełnieniu kilku warunków, można aplikować o zniżkę podatkową - 30% tax ruling. Z jej uwzględnieniem w kieszeni zostanie już nam 3,417 EUR miesięcznie.

Zapraszam do sprawdzenia podatków dla różnych pensji - kalkulator podatkowy online.

Dojazd do pracy

Amsterdam i jego okolice są niezwykle dobrze skomunikowane, jednocześnie dzięki temu, że jest stosunkowo małym miastem, ciężko jest dojechać gdziekolwiek w dłużej niż godzinę. Popularnym benefitem oferowany przez pracodawców jest firmowa karta na transport publiczny, dzięki czemu nie musimy opłacać sobie dojazdów do pracy. Jeśli ktoś mieszka w miarę blisko miejsca zatrudnienia, pracodawca może też zaoferować rower/rower elektryczny na dojazdy.

Wyżywienie w pracy

Ciężko mi powiedzieć jak bardzo popularne jest oferowanie lunchy w pracy, jednakże jak na razie w 2 na 2 firmach, w których pracowałem, lunche zawsze były, za drobną opłatą lub za darmo. Dla Polaka może być tylko dziwne, że lunchom tutaj jest bliżej do drugiego śniadania niż do naszego obiadu.

Koszty wynajmu mieszkania, wyżywienia

Rozstrzał cenowy mieszkań jest dość duży. Dodatkowo dzięki dobrej komunikacji można spokojnie mieszkać poza Amsterdamem i dojeżdżać do pracy w mniej niż 30 minut. Przeciętne mieszkanie w Amsterdamie — pokój + salon z aneksem kuchennym (60m2) kosztuje około 1700 EUR. Najpopularniejszą stroną do poszukiwania mieszkań jest Funda (praktycznie wszystko dostępne po angielsku).

Jedzenie w marketach jest nieznacznie droższe niż w Polsce, aczkolwiek zależy to od konkretnego produktu. Natomiast przy wyjściu do restauracji należy się liczyć z około 2 razy wyższym rachunkiem niż w Polsce.

Czy angielski wystarczy do pracy w Holandii

Myślę, że dla około 80% ofert pracy w IT w Amsterdamie, angielski jest wystarczający. Więc spokojnie można znaleźć pracę, posługując się wyłącznie tym językiem. Mimo wszystko, jeśli ktoś ma zamiar zostać w kraju na stałe, warto zacząć uczyć się niderlandzkiego, gdyż jego znajomość rozszerza nasze możliwości i sprawia, że lepiej integrujemy się z lokalną społecznością.

Proces rekrutacyjny

Wydaje mi się, że proces rekrutacyjny w IT wygląda bardzo podobnie na całym świecie. Jak na razie mogę go tylko porównać między Polską i Holandią i wychodzi na to, że z polskimi umiejętnościami i językiem angielskim spokojnie można znaleźć pracę.

Chcę wyjechać! Jak zacząć?

Przygotuj ładny profil na Linkedin i zmień region na Amsterdam. Zaaplikuj do kilku firm, a za chwilę otrzymasz mnóstwo ofert od różnych rekruterów. Nie wiesz gdzie zacząć? Napisz do chłopaków z Foxtek, mają mnóstwo świetnych ofert.

Wywiad ze mną dla justjoin.it

Jakiś czas temu skontaktowała się ze mną justjoin.it z zapytaniem, czy bym nie chciał udzielić wywiadu o pracy w Holandii, w wywiadzie poruszane są nieco inne kwestie niż w tym poście, w związku z tym może być ciekawym uzupełnieniem informacji zawartych tutaj. Wywiad dostępny jest pod tym linkiem.

Przeczytaj więcej

Opublikowano: 18.10.2020
© 2024, By Damian Sowa