Dlaczego moja karta nie działa w Holandii? Czyli wszystko o niderlandzkiej karcie Maestro.

W Polsce przyzwyczailiśmy się do kart Visa i MasterCard, są one popularne w większości miejsc na świecie i bierzemy praktycznie za oczywistość, że możemy nimi wszędzie zapłacić. Niestety w Holandii może nas spotkać niemiła niespodzianka, ponieważ mieszkańcy Niderlandów ich nie używają, w związku z czym większość miejsc ich nie akceptuje.

Jeśli jedziesz na kilka dni, turystycznie do Amsterdamu możesz nawet nie zauważyć problemu, jednakże jeśli wyjdziesz z turystycznego centrum i będziesz chciał zrobić zakupy w lokalnym supermarkecie, prawdopodobnie będziesz w nim w stanie zapłacić tylko kartą Maestro lub gotówką. Niestety w związku z epidemią koronawirusa coraz więcej miejsc przestaje przyjmować płatności gotówkowe, co sprawia, że płacenie w niektórych miejscach zaczyna być naprawdę trudne.

Czym jest karta Maestro?

Maestro to system płatniczy należący do MasterCard, podobny do Visy czy Mastercarda, jednakże trochę inny. W różnych krajach działa on różnie i nie zawsze jest kompatybilny, opiszę tutaj Niderlandzką wersję Maestro. Karta Maestro ma nadrukowany na sobie numer konta właściciela, gdy dokonamy płatności, pieniądze są przekazywane natychmiast do kontrahenta z naszego konta, niczym przelew. Jednocześnie Niderlandzką kartą Maestro nie da się płacić w internecie. Tradycyjne karty działają z pewnym opóźnieniem i z tego powodu nie da się płacić nimi w miejscach, które akceptują tylko karty Maestro. Za to da się zazwyczaj zapłacić kartą Maestro w miejscach, gdzie jest akceptowana karta MasterCard.

Jak płacić w Holandii?

Jeśli jesteś turystą, polecam wyjąć gotówkę w bankomacie lub przywieźć ją ze sobą z Polski.

Jeśli właśnie się przeprowadziłeś do Holandii i masz zamiar tutaj dłużej zostać, najlepiej otworzyć Niderlandzkie konto bankowe. W jakim banku założyć konto w Holandii?

Jak Holendrzy płacą online?

Skoro karta Maestro nie nadaje się do płatności online, to jak lokalni mieszkańcy radzą sobie z zakupami online. Opcji jest kilka, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest Ideal, system podobny do polskich ekspresowych przelewów czy Blika, więcej informacji w artykule.

Wideo o bankach w Holandii

Ponieważ wpis o bankach w Holandii cieszy się od kilku lat niezwykłą popularnością, postanowiłem również nagrać wersję wideo, gdzie opowiadam o kontach bankowych ich zaletach oraz o całym systemie bankowym — takich rzeczach jak holenderskie karty Maestro czy płatności elektroniczne Ideal.

Opublikowano: 21.02.2021
© 2023, By Damian Sowa