Co to jest iDEAL? Przewodnik po holenderskich płatnościach online

iDEAL jest to holenderski system płatności, online przypominający polski Blik. Różnica polega na tym, że jest to najpopularniejsza metoda płatności online w Holandii. Nie każdy sklep/usługa daje możliwość opłacenia kartą bankową, natomiast praktycznie każdy/a daje możliwość płacenia za pomocą iDEAL. Często nawet opłaty urzędowe (np., opłaty za śmieci) można opłacić w ten sposób. Dodatkowo na przykład subskrypcję na kartę pociągową NS, można opłacić tylko w ten sposób.

Jak zapłacić iDEAL?

iDEAL ma postać kodu QR, zazwyczaj podczas płatności można najpierw wybrać płatność iDEAL, a następnie wybrać swój bank. Po tych krokach wyświetla się kod QR, który trzeba zeskanować w aplikacji bankowej swoim telefonem, ostatni krok to zatwierdzenie transakcji i gotowe, płatność jest natychmiast zatwierdzona.

Jak zapłacić iDEAL?

Dlaczego Holendrzy nie korzystają z kart do płatności online?

Tutaj zapraszam do poprzedniego artykułu o kartach maestro. Jednakże w największym skrócie chodzi o to, że jedynie powszechne akceptowane karty w Holandii — Maestro, nie dają możliwości płatności online, wiec musiał powstać system, który takie płatności umożliwi.

Jakie banki obługują iDEAL?

Aby móc płacić iDEALem należy posiadać holenderskie konto bankowe, które go obsługuje. Na szczęście większość popularnych kont współpracuję z tą metodą płatności. Po więcej informacji zapraszam do:

Wideo o bankach w Holandii

Ponieważ wpis o bankach w Holandii cieszy się od kilku lat niezwykłą popularnością, postanowiłem również nagrać wersję wideo, gdzie opowiadam o kontach bankowych ich zaletach oraz o całym systemie bankowym — takich rzeczach jak holenderskie karty Maestro czy płatności elektroniczne Ideal.

Przydatne linki

Opublikowano: 04.04.2021
© 2024, By Damian Sowa