W jakim banku założyć konto w Niemczech?
Kiedy potrzebuję niemieckiego konta bankowego?
Jeśli mieszkasz w Niemczech, będziesz potrzebować lokalnego konta z 2 powodów. Pierwszy jest taki, że większość sklepów nie obsługuje większości kart wydawanych na całym świecie (Visa, MasterCard), natomiast tylko i wyłącznie są obsługiwane karty lokalne (Maestro, EC, V-PAY). Po drugie, jeśli pracujesz dla niemieckiego pracodawcy, to będziesz potrzebować niemieckiego numeru konta, żeby otrzymać pensję.
Które konto wybrać?
N26
Mój faworyt, najwygodniejszy bank w Niemczech dla obcokrajowca.
- założenie konta przez internet
- możliwość zamówienia karty Maestro jak i karty do płatności w internecie
- wszystko jest dostępne po angielsku
- niemiecki numer konta
- brak potrzeby meldunku
- konto całkowicie darmowe
- 3 darmowe wypłaty w miesiącu
Uważam, że jest to numer jeden, jeśli chodzi o banki w Niemczech dla obcokrajowców. Konto możemy założyć w kilka minut, online, całkowicie po angielsku, bez choćby znajomości jednego niemieckiego słowa. Dostajemy natychmiast wirtualną kartę do bankomatów i płatności. Bank nie pyta się o meldunek, a nawet można otworzyć konto, przebywając jeszcze w Polsce na polski adres.
Konto można założyć online - Strona banku: n26.com
Vivid
- założenie konta przez internet
- brak niemieckiej karty bankowej (tylko Visa)
- wszystko jest dostępne po angielsku
- niemiecki numer konta
- brak potrzeby meldunku
- konto całkowicie darmowe
- darmowe wypłaty do 200 EUR
Byłby to bank prawie idealny, ale nie jest. Największą bolączką jest brak kart w niemieckim standardzie, bank oferuje tylko kartę Visa. Poza tym wszystko jak najbardziej w porządku. Konto online, całkowicie po angielsku. Brak potrzeby meldunku i możliwość otwarcia konta w Polsce.
Konto można założyć online - Strona banku: vivid.money
Commerzbank
- założenie konta przez toporny formularz przez internet lub w placówce
- możliwość zamówienia karty Maestro jak i karty do płatności w internecie
- część bankowości dostępna po angielsku
- niemiecki numer konta
- meldunek wymagany
- konto darmowe przy wpływach > 700 EUR/msc
- darmowe wypłaty w niektórych bankomatach
- tradycyjny bank
Pierwszy tradycyjny bank w zestawieniu. Przy odpowiednich wpływach, konto może być darmowe. Oferuje kartę w niemieckim standardzie, jak i kartę do płatności online. Część funkcjonalności jest dostępna po angielsku, aczkolwiek nie wszystkie. Konto niby można otworzyć częściowo online, aczkolwiek pewnie łatwiej jest wybrać się do placówki bankowej. Meldunek będzie konieczny do jego założenia.
Konto można założyć w placówce lub online - Strona banku: commerzbank.de
Inne
Jest jeszcze kilka innych dużych, tradycyjnych banków, których oferta nie różni się niczym specjalnym od innych podobnych. Aczkolwiek przy dobrej znajomości niemieckiego i posiadaniu meldunku można je rozważyć.
- ING (DE) - ing.de
- Deutsche Bank - deutsche-bank.de
- Norisbank - norisbank.de
- Hypovereinsbank - hypovereinsbank.de
- Berliner Sparkasse - berliner-sparkasse.de
- Comdirect - comdirect.de
- DKB - dkb.de
Jak płacić kartą online? Jak przelać pieniądze na polskie konto?
Revolut
Niektórymi kartami nie da się płacić w internecie, tak też jest z kartami Maestro/V-Pay. Sprawdzonym przeze mnie rozwiązaniem jest Revolut (od niedawna bank). Po rejestracji otrzymujemy tradycyjną kartę Visa, którą możemy płacić wszędzie w internecie. Dodatkowo aplikacja ta oferuje jedne z najlepszych kursów wymiany walut, więc jeśli chce przesłać pieniądze z niemieckiego konta na polskie, po drodze przesyłam je na Revoluta (tam wymieniam EUR na PLN. Dzięki czemu jestem o kilkadziesiąt złotych do przodu). Revolut jest częścią natychmiastowych przelewów w Europie, więc pieniądze przesyłane z części niemieckich banków pojawiają się na Revolucie natychmiast.
Revolut można założyć online - revolut.com