Rabbit LINE Pay - przewodnik po jedynej tajskiej usłudze finansowej dostępnej dla każdego

Większość usług finansowych w Tajlandii jest niedostępna dla turystów. Jedynym wyjątkiem jest Rabbit LINE Pay, której pozwala na łatwą rejestrację dla obcokrajowców. Serwis jest całkiem przydatny, ponieważ pozwala połączyć kartę płatniczą i płacić za jej pomocą w miejscach, gdzie płaci się kodami QR (tymi od Rabbit LINE Pay). Poniżej opowiem Ci więcej o usłudze oraz o tym, jak ją otworzyć.

Uwaga! W 2023 roku artykuł się nieco zdezaktualizował. W tej chwili można używać zagranicznej karty tylko do pobierania należności za BTS. We wszystkich innych miejscach aplikacja wyrzuca błąd, jeśli się wybierze jako metodę płatności zagraniczną kartę. Z aplikacji nadal można korzystać, jednakże teraz trzeba ją doładowywać (jak portmonetkę), więc nie jest to już tak ciekawa opcja, jak była wcześniej.

Czym jest Line?

Line app

Line jest najpopularniejszym mobilnym komunikatorem w Azji południowo-wschodniej i kilku innych krajach. Można by powiedzieć, że to azjatycka wersja WhatsApp, aczkolwiek byłoby to lekkie niedopowiedzenie, ponieważ w Tajlandii jest to nie tylko komunikator, ale także prawdziwa „super app”, w aplikacji można kupować rzeczy online, zamawiać jedzenie, taksówki oraz wiele więcej.

Czym jest Rabbit?

karta rabbit

Właściwie, karta rabbit — oryginalnie powstała do bycia wirtualną portmonetką dla przejazdów pociągiem BTS w Bangkoku. Po pewnym czasie przekształciła się w prawdziwy wirtualną portmonetką, dzięki której można płacić w wielu miejscach.

Więc co to jest Rabbit LINE Pay?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kooperacja między 2 usługami. Pozwala na płacenie specjalnymi kodami QR w niektórych miejscach oraz na powiązanie karty płatniczej z przejazdami BTS. Dzięki czemu nie trzeba jej więcej doładowywać, pieniądze za przejazd są pobierane po jego skończeniu. Ponieważ serwis jest dość popularny, to można płacić za pomocą specjalnych kodów QR w wielu miejscach. Co jest nawet lepsze, można dzięki temu obciążyć kartę, przez system w miejscach, gdzie normalnie kartą nie da się płacić albo w których jest wysokie minimum na płatność kartą.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja jest niestety najbardziej skomplikowaną częścią. Cały proces zajął mi około 2 tygodni. Najpierw musiałem zarejestrować się w aplikacji Line z tajskim numerem telefonu. Później wewnątrz aplikacji w usłudze Rabbit LINE Pay w specjalnym formularzu dla obcokrajowców. Po tygodniu nic się nie wydarzyło, moje konto nie zostało ani zaakceptowane, ani nie. Więc zdecydowałem się skontaktować z obsługą klienta, wydawało się, że nie byli pewni jak postępować z obcokrajowcem. Finalnie poprosili o zdjęcie drugiego dokumentu tożsamości — dowodu osobistego albo prawo jazdy. Po tym moje konto zostało aktywowane. Niestety dalej nie byłem w stanie płacić moją zagraniczną kartą, podłączoną do konta. Musiałem znowu kontaktować się z supportem, po wysłaniu zdjęć karty, blokada została zdjęta. Ostatnia czynność to musiałem się przejść do okienka BTS, żeby poprawnie dodać kartę do przejazdów do aplikacji. I finalnie po około 2 tygodniach byłem w stanie cieszyć się pełną funkcjonalnością Rabbit Line pay. Cały proces był dość długi i skomplikowany w związku z tym powiedziałbym, że jeśli ktoś planuje spędzić mniej niż miesiąc w Tajlandii, to może nie warto przez niego przechodzić.

Link do aplikacji Line: line.me/en/

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 28.09.2022
© 2024, By Damian Sowa