Rabbit LINE Pay - przewodnik po jedynej tajskiej usłudze finansowej dostępnej dla każdego

Większość usług finansowych w Tajlandii jest niedostępna dla turystów. Jedynym wyjątkiem jest Rabbit LINE Pay, której pozwala na łatwą rejestrację dla obcokrajowców. Serwis jest całkiem przydatny, ponieważ pozwala połączyć kartę płatniczą i płacić za jej pomocą w miejscach, gdzie płaci się kodami QR (tymi od Rabbit LINE Pay). Poniżej opowiem Ci więcej o usłudze oraz o tym, jak ją otworzyć.

Czym jest Line?

Line app

Line jest najpopularniejszym mobilnym komunikatorem w Azji południowo-wschodniej i kilku innych krajach. Można by powiedzieć, że to azjatycka wersja WhatsApp, aczkolwiek byłoby to lekkie niedopowiedzenie, ponieważ w Tajlandii jest to nie tylko komunikator, ale także prawdziwa „super app”, w aplikacji można kupować rzeczy online, zamawiać jedzenie, taksówki oraz wiele więcej.

Czym jest Rabbit?

karta rabbit

Właściwie, karta rabbit — oryginalnie powstała do bycia wirtualną portmonetką dla przejazdów pociągiem BTS w Bangkoku. Po pewnym czasie przekształciła się w prawdziwy wirtualną portmonetką, dzięki której można płacić w wielu miejscach.

Więc co to jest Rabbit LINE Pay?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kooperacja między 2 usługami. Pozwala na płacenie specjalnymi kodami QR w niektórych miejscach oraz na powiązanie karty płatniczej z przejazdami BTS. Dzięki czemu nie trzeba jej więcej doładowywać, pieniądze za przejazd są pobierane po jego skończeniu. Ponieważ serwis jest dość popularny, to można płacić za pomocą specjalnych kodów QR w wielu miejscach. Co jest nawet lepsze, można dzięki temu obciążyć kartę, przez system w miejscach, gdzie normalnie kartą nie da się płacić albo w których jest wysokie minimum na płatność kartą.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja jest niestety najbardziej skomplikowaną częścią. Cały proces zajął mi około 2 tygodni. Najpierw musiałem zarejestrować się w aplikacji Line z tajskim numerem telefonu. Później wewnątrz aplikacji w usłudze Rabbit LINE Pay w specjalnym formularzu dla obcokrajowców. Po tygodniu nic się nie wydarzyło, moje konto nie zostało ani zaakceptowane, ani nie. Więc zdecydowałem się skontaktować z obsługą klienta, wydawało się, że nie byli pewni jak postępować z obcokrajowcem. Finalnie poprosili o zdjęcie drugiego dokumentu tożsamości — dowodu osobistego albo prawo jazdy. Po tym moje konto zostało aktywowane. Niestety dalej nie byłem w stanie płacić moją zagraniczną kartą, podłączoną do konta. Musiałem znowu kontaktować się z supportem, po wysłaniu zdjęć karty, blokada została zdjęta. Ostatnia czynność to musiałem się przejść do okienka BTS, żeby poprawnie dodać kartę do przejazdów do aplikacji. I finalnie po około 2 tygodniach byłem w stanie cieszyć się pełną funkcjonalnością Rabbit Line pay. Cały proces był dość długi i skomplikowany w związku z tym powiedziałbym, że jeśli ktoś planuje spędzić mniej niż miesiąc w Tajlandii, to może nie warto przez niego przechodzić.

Link do aplikacji Line: line.me/en/

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 28.09.2022
© 2023, By Damian Sowa