Jak otworzyć konto bankowe w Kambodży - przewodnik dla expata i turysty

Wybrałem się na 2 tygodniowe wakacje do Kambodży. Zauważyłem wtedy niesamowitą ilość różnych brandów banków w stolicy, po drugie to, że jak w Tajlandii płatność QR kodami zrobiła się tam mocno popularna. Po trzecie niestety wyciąganie pieniędzy z bankomatu kosztuje tam (około 4 - 5 USD dla właściciela maszyny). Więc postanowiłem dowiedzieć się nieco więcej o bankach w Kambodży, porozmawiać z lokalnymi ludźmi oraz obsługą klienta o tym, jakie są wymagania dla obcokrajowców co do zakładania konta.

Dlaczego potrzebujesz konta bankowego?

Jeśli przyjechałeś na krótkie wakacje do Kambodży, prawdopodobnie go nie potrzebujesz, ale jeśli masz zamiar spędzić tam trochę więcej czasu, warto rozważyć jego otwarcie. Co wydaje mi się interesujące, w Kambodży elektroniczne portfele zdobywają dużą popularność i pozwalają płacić KHQR (system płatności kodami QR w Kambodży). Jeśli to jest jedyna funkcjonalność, na której Ci zależy, być może możesz rozważyć otwarcie elektronicznego portfela zamiast konta bankowego. Jeśli natomiast masz zamiar przeprowadzić się na stałe do Kambodży, w takim wypadku warto założyć konto, żeby nie płacić za bankomaty przy każdym wyciąganiu pieniędzy i być w stanie łatwo przelewać pieniądze.

Które konto wybrać?

Mógłbyś pomyśleć, że nie jest łatwo wybrać bank, w którym warto założyć konto, ponieważ jest ich tak wiele w Kambodży. Co ciekawe nie jest to prawda. Jest tylko jeden bank warty polecenia, ponieważ jest on znacznie lepszy niż inne, ma on lepszą obsługę klienta, więcej oddziałów oraz znacznie lepszą aplikację niż reszta. Moja Khmerska znajoma powiedziała mi, że nawet jeśli ma inne konta bankowe, to dalej potrzebuje tego konkretnego.

ABA Bank

Jeśli zapytasz się Khmerów, gdzie powinieneś założyć konto bankowe, większość z nich odpowie, że to. Dodatkowo jest to bank, który widzisz najczęściej w przestrzeni publicznej.

  • potrzeba potwierdzenia noclegu na 6 miesięcy do otwarcia konta
  • można dostać kartę Mastercard / Visa / Union Pay
  • nie potrzeba wpłacać depozytu
  • wszystko dostępne po angielsku
  • płatności kodami QR KHQR
  • 4.3 ⭐ w Google play dla aplikacji mobilnej

Każdy mi mówił, że jeśli chcę otworzyć konto bankowe w Kambodży, to powinienem je otworzyć w ABA. Widziałem ich QR kody w wielu miejscach. ABA jest największym bankiem w Kambodży i ma wiele oddziałów oraz bankomatów rozsianych po całym kraju. Zapytałem się w siedzibie, jakie są wymagania do założenia konta dla obcokrajowca i wyszło na to, że jedynym wymaganiem jest umowa najmu na 6 miesięcy (może być także rezerwacja hotelu) i paszport. Więc muszę powiedzieć, że wymagania nie są ciężkie do spełnienia.

Konto można założyć w placówce - Strona banku: ababank.com

Inne banki

Tak jak pisałem powyżej, inne banki nie są, tak interesujące dla obcokrajowca, ale niektóre dalej są polecane na innych stronach.

Wing Bank

Jednego wieczoru, dla eksperymentu postanowiłem pobrać tak dużo aplikacji finansowych, jak to tylko jest możliwe na mój telefon i testowałem czy będę w stanie się zarejestrować online. Wing był wcześniej firmą mikrofinansową, ale niedawno zmienił się w pełnoprawny bank. Wing ma niezwykle dużą ilość oddziałów w całej Kambodży. Udało mi się zarejestrować w ich aplikacji, niestety weryfikacja moich danych się nie powiodła, wiec postanowiłem wybrać się następnego dnia do ich głównej siedziby w Phnom Penh (3 minuty na piechotę). Obsługa zapytała się o paszport, adres w Kambodży oraz o wizę (turystyczna na 1 miesiąc). Po krótkim oczekiwaniu wszystko się udało i oficjalnie miałem otwarte konto bankowe w Kambodży na turystycznej wizie. Przetestowałem je ze znajomymi i byłem w stanie wysyłać i odbierać pieniądze za pomocą KHQR oraz wypłacić pieniądze z konta za pomocą karty do usługi Zen.com.

Co to jest KHQR?

khqr

KHQR to system stworzony przez Narodowy Bank Kambodży do płacenia kodami QR pomiędzy bankami. Przed powstaniem KHQR, każdy bank miał inny (niekompatybilny z innymi bankami) system kodów QR, więc ludzie nie byli w stanie niczego opłacić u sprzedawcy, który miał konto w innym banku. Teraz system przypomina kopię tajskiego PromtPay, każdy z kontem bankowym może opłacić usługi za pomocą kodu QR. System nie jest jeszcze tak popularny, jak w Tajlandii, ale wygląda na to, że zdobywa popularność całkiem szybko.

Portfele elektroniczne

Być może nie potrzebujesz konta bankowego? Zauważyłem jedną różnicę w stosunku do Tajlandii, mianowicie nie tylko użytkownicy banków mogą płacić kodami QR, ale także użytkownicy portfeli elektronicznych. Co ciekawe jedyna rzecz do otwarcia e-portfela to lokalny numer telefonu. Przetestowałem true money Kambodża i byłem w stanie łatwo otworzyć konto gdzie, dostałem również darmową wirtualną kartę MasterCard.

Jak wysyłać pieniądze do Kambodży?

To prawdopodobnie najbardziej skomplikowana rzecz, jeśli chodzi o bankowość w Kambodży. Wygląda na to, że wiele banków nie jest zbyt dobrze podłączona do światowego systemu bankowego. Więc wszystko zależy od konkretnego banku. Po pewnym researchu wydaje mi się, że najlepszą i najtańszą opcją wybieranie pieniędzy z bankomatu, opłata za wybranie pieniędzy z bankomatu (dla właściciela maszyny) to w większości około 5 USD, jeśli posiadasz dobrą kartę, to nie zapłacisz żadnych dodatkowych opłat lub 1% dla Twojego macierzystego banku. Jeśli bank jest podłączony do systemu SWIFT (np. ABA), można po prostu przelać pieniądze za pomocą przelewu SWIFT. Inną rekomendowaną opcją przez wiele ludzie jest przelew z użyciem usług worldremit albo westernunion.

Jak wysyłać pieniądze z Kambodży?

Przetestowałem kilka opcji i znalazłem darmowy (albo prawie darmowy) sposób na wysyłanie pieniędzy z Kambodży do Europy (który powinien być także dostępny dla innych krajów). Kiedy otwierałem konto w Wing Banku, założyłem również wirtualną kartę MasterCard. Po czym mogę doładować swój e-wallet Zen.com za pomocą karty z Khmerskiego banku. Próbowałem również Revoluta, ale miałem z nim problem, ponieważ nie akceptuje on kart z Kambodży. Znalazłem na to rozwiązanie — wystarczy stworzyć „proxy” za pomocą usługi Curve i podłączyć ją do Revoluta, żeby przetransferować Dolary z konta w Kambodży na konto Revolut za darmo.

Wideo o bankach w Kambodży

Postanowiłem nagrać również wersję video z wszystkimi informacjami w artykule. Jeśli więc preferujesz oglądać/słuchać niż czytać zapraszam do video poniżej.

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 08.11.2022
© 2024, By Damian Sowa