Przewodnik po tajskich płatnościach qr kodem z PromptPay

W Tajlandii rządzi gotówka, ale mieszkańcy kraju polubili płatności bezgotówkowe. W przeciwieństwie do krajów zachodnich, karty nigdy nie stały się tu tak popularne (chociaż ich popularność wciąż rośnie, a firmy od kart kredytowych próbują włożyć wiele pieniędzy na tajski rynek, aby być bardziej widocznymi i dostępnymi dla klientów). Wiele krajów azjatyckich stworzyło system płatności kodem QR, który jest dostępny dla każdego i łatwy w użyciu. W tym artykule postaram się wyjaśnić tajskie płatności kodami QR - PromptPay.

Tajskie płatności kodami QR, co to?

PromptPay to usługa stworzona przez Bank Tajlandii, która umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami bankowymi (oraz portfelami elektronicznymi) znając numer telefonu lub numer id obywatela. Te informacje mogą być umieszczone w kodzie QR, co pozwala na łatwy transfer. W wielu miejscach w Tajlandii można zobaczyć wydrukowane kody QR, które umożliwiają łatwe płatności dla sprzedawców.

promptpay qr codes

Jak działają tajskie płatności kodem QR?

To zależy od osoby lub sprzedawcy. Znajomi mogą po prostu wysłać kod QR między sobą. Sprzedawcy uliczni po prostu drukują naklejki ze swoimi kodami QR. W duży sklepach używany jest ten sam terminal co do kart kredytowych, aby wyświetlić jednorazowy kod QR. Użytkownicy muszą tylko otworzyć aplikację bankową, zeskanować kod, wpisać kwotę do przesłania (czasami już dodaną w kodzie QR) i potwierdzić całą operację.

Jakie są benefity płatności kodami QR w Tajlandii?

Korzyść jest tylko jedna — jest to najpopularniejszy sposób płatności bezgotówkowych w wielu miejscach w Tajlandii. Jeśli więc nie chcesz nosić ze sobą ton gotówki, gdy wychodzisz, musisz skorzystać z PromptPay. Karty kredytowe nie są tak popularne, jak w krajach zachodnich i mogą być używane głównie w dużych biznesach (często z dodatkową opłatą w wysokości 3%). Transfery QR są również bezpłatnym i łatwym sposobem na przesyłanie pieniędzy znajomym.

Kto oferuje płatności kodem QR w Tajlandii?

Jak wspomniałem wcześniej, jest to najpopularniejszy sposób płatności bezgotówkowych w Tajlandii. W Bangkoku niemal każdy akceptuje tę formę płatności. Mogę zostawić portfel w domu i jestem prawie pewien, że w większości miejsc będę mógł zapłacić za pomocą telefonu bez żadnych problemów.

promptpay international

PromptPay international (płatności międzynarodowe)

Ponieważ płatności kodami QR są również popularne w innych krajach Azji, Bank Tajlandii częściowo połączył system z innymi krajami (Kambodżą, Wietnamem, Malezją, Indonezją i Singapurem). Oznacza to, że klienci niektórych banków mogą płacić w tych krajach, a/lub ludzie z tych krajów mogą płacić w Tajlandii. Powiedziałbym, że system nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały i nie nadaje się do codziennego użytku, głównie ze względu na wysokie opłaty, kursy wymiany i niewielką liczbę uczestniczących banków. Jednak czekam na poprawę tego systemu, który w przyszłości może okazać się interesujący dla podróżnych.

Płatności QR w Tajlandii dla obcokrajowców

A teraz prawdopodobnie najpopularniejsze pytanie, jak zapłacić kodem QR w Tajlandii jako obcokrajowiec? Tutaj mam złą wiadomość dla Ciebie. Jest tylko jedno rozwiązanie, musisz otworzyć konto bankowe w Tajlandii (co jako turysta może nie być łatwe). Możesz sprawdzić mój artykuł na temat otwierania konta bankowego w Tajlandii.

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 21.04.2023
© 2024, By Damian Sowa