Jak otworzyć konto bankowe na Filipinach - przewodnik dla expata i turysty

Dlaczego potrzebujesz konta bankowego na Filipinach?

Jeśli jesteś na Filipinach na krótkie wakacje, lokalne konto bankowe może nie być konieczne. Jednak na dłuższe pobyty lub jeśli planujesz tu mieszkać i pracować, lokalne konto bankowe staje się niezbędne. Nie tylko oszczędza prowizje za międzynarodowe wypłaty, ale ułatwia również płynniejsze transakcje, takie jak płacenie rachunków, odbieranie pensji, a nawet zakupy online. Na Filipinach rośnie liczba płatności cyfrowych, a banki oferują wiele usług, takich jak przelewy międzybankowe za pośrednictwem InstaPay, płatności kodem QR i aplikacje mobilne do bankowości.

Które konto wybrać?

Wybór banku zależy w dużej mierze od statusu wizowego i indywidualnych potrzeb bankowych. Podczas gdy niektóre banki pozwalają na otwarcie konta na wizie turystycznej, inne wymagają karty Alien Certificate of Registration (ACR), która jest zazwyczaj wydawana obcokrajowcom na długoterminowych wizach. Zaleca się odwiedzenie strony internetowej banku lub oddziału, aby sprawdzić wymagania. Podobnie jak w Tajlandii, nic nie jest stałe, a wymagania mogą różnić się w zależności od oddziału banku, a nawet od pracownika. Ale ogólnie, karta ACR będzie potrzebna, może być trudno otworzyć konto bankowe bez ACR (ale nie jest to niemożliwe).

Karta ACR

Karta Alien Certificate of Registration (ACR) to cenny dokument dla obcokrajowców mieszkających na Filipinach. Karta ta stanowi dowód, że jej posiadacz, obcokrajowiec, przebywa legalnie w kraju. Karta ACR jest wymagana dla obcokrajowców, którzy przebywają na Filipinach dłużej niż 59 dni (można ją również uzyskać jako turysta). Karta ACR jest ważna przy otwieraniu konta bankowego, ponieważ pokazuje dowód tożsamości i legalnego pobytu na Filipinach. Banki są zobowiązane do przestrzegania przepisów bankowych kraju, w tym weryfikacji tożsamości osoby otwierającej konto, ich adresu i statusu imigracyjnego. Dlatego przedstawienie karty ACR może uprościć ten proces i pomóc spełnić wymagania banku dotyczące KYC.

BDO Unibank

BDO, jeden z największych banków na Filipinach, jest bardzo przyjazny dla ekspatów, jeśli chodzi o otwieranie konta.

 • możliwość otwarcia online
 • możliwość otrzymania karty debetowej
 • minimalny depozyt początkowy - PHP 2000
 • płatności kodem QR
 • 2.5 ⭐ w Google Play dla aplikacji mobilnej

BDO jest jednym z najpopularniejszych banków dla ekspatów. Bank pozwala obcokrajowcom na otwarcie konta za pomocą jedynie paszportu i dodatkowego dowodu tożsamości. BDO oferuje szeroki zakres usług, w tym płatności kodem QR za pośrednictwem swojej aplikacji mobilnej. Listę wymagań można znaleźć na stronie internetowej BDO.

Konto można założyć w placówce - Strona banku: bdo.com.ph

Metrobank

Metrobank, jako jeden z czołowych banków na Filipinach, oferuje dogodne usługi dla ekspatriantów chcących otworzyć konto.

 • możliwość otwarcia w oddziale
 • na stronie internetowej banku jest napisane, że obcokrajowcy potrzebują paszportu lub karty ACR oraz wymaganego depozytu początkowego do otwarcia konta
 • możliwość otrzymania karty debetowej
 • minimalny depozyt początkowy - PHP 5000
 • płatności kodem QR
 • 2.7 ⭐ w Google Play dla aplikacji mobilnej

Metrobank jest szeroko rozpoznawaną instytucją bankową wśród ekspatriantów na Filipinach. Bank pozwala obcokrajowcom na otwarcie konta za pomocą tylko paszportu i dodatkowego dowodu tożsamości. Jako jeden z wiodących banków w kraju, Metrobank oferuje szeroki zakres usług, takich jak płatności kodem QR za pośrednictwem swojej aplikacji mobilnej. Wymagania dotyczące otwarcia konta można znaleźć na stronie internetowej Metrobank.

Otrzymałem e-mail od jednego z użytkowników expat-wallet (bloga angielsko języcznego na którym pierwotnie publikuje artykuły) na temat otwierania konta bankowego w Metrobank:

Metrobank Cebu - Ayala Center Mall

Pytają paszport + kopia miejsca, w którym przebywasz (możesz zrobić fałszywy lol) + jakie źródło dochodu. jak freelancer, inwestor cokolwiek.

kartę ATM dostajesz kilka dni później

aby otworzyć konto bankowe, proszą o wpłacenie 5000php (90usd)

Bardzo łatwo, a do konta bankowego masz dostęp również online, przez aplikację, możesz odbierać, przesyłać pieniądze. możesz doładować telefon lub płacić rachunki na Filipinach.

Konto można założyć w placówce lub online - Strona banku: metrobank.com.ph

Inne banki

Powyższe banki to prawdopodobnie najbardziej polecane banki dla ekspatów w Internecie, ale można również rozważyć niektóre z poniższej listy.

Portfele elektroniczne

Może nie potrzebujesz naprawdę konta bankowego? Portfele cyfrowe zdobywają popularność na Filipinach, służąc jako wygodna alternatywa dla płatności gotówkowych i kartowych. Są idealne do zakupów w sklepach, zakupów online, płatności rachunków za media, a nawet przelewów pieniężnych.

GCash to najpopularniejszy portfel cyfrowy na Filipinach. Obsługiwany przez Globe Telecom, pozwala użytkownikom na bezgotówkowe transakcje, takie jak płacenie rachunków, wysyłanie pieniędzy, doładowania i płacenie kodem QR w sklepach partnerskich. Możesz również korzystać z GCash do inwestowania w fundusze pieniężne i zakupu produktów ubezpieczeniowych. Możesz otworzyć konto w GCash jako obcokrajowiec.

Jak wysyłać pieniądze na Filipiny?

Po otwarciu konta bankowego będziesz chciał je zasilić. Wise jest popularną opcją z powodu niskich opłat i szybkich czasów przelewu. Współpracuje on z lokalnymi bankami na Filipinach, co czyni przelewy natychmiastowymi.

Wise można założyć online - wise.com

Jak wysyłać pieniądze z Filipin?

Próbowałem znaleźć informacje w internecie o wysyłaniu pieniędzy z Filipin do innych krajów, niestety, nie byłem w stanie znaleźć żadnego dobrego i taniego rozwiązania. Prawdopodobnie najlepszą opcją jest wymienianie gotówki w kantorze lub wysyłanie jej tradycyjnym przelewem bankowym.

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 20.06.2023
© 2024, By Damian Sowa