Jak otworzyć konto bankowe w Wietnamie - przewodnik dla expata i turysty

Właśnie wróciłem z 10-dniowych wakacji w Wietnamie, trochę dla sportu i trochę z myślą o tym blogu. Pomyślałem, ok, czy mogę otworzyć tutaj konto bankowe? Po krótkim researchu udało mi się to zrobić. Wygląda na to, że, bankowość wietnamska jest bardziej przyjazna niż w Tajlandii, z drugiej strony zauważyłem, że wiele głównych banków nie oferuje stron internetowych/aplikacji w języku angielskim. Poniżej możesz przeczytać moje przemyślenia na temat systemu bankowego w Wietnamie oraz jak założyć tutaj konto bankowe.

Dlaczego potrzebujesz konta bankowego w Wietnamie?

To jest pierwszy raz, kiedy to powiem, ale jeśli nie planujesz zatrzymać się na długo w Wietnamie, prawdopodobnie nie potrzebujesz tu lokalnego konta bankowego. Wietnam to pierwszy kraj (w Azji południkowo wschodniej), w którym udało mi się znaleźć bankomaty, które nie pobierają opłat za korzystanie z zagranicznych kart (przynajmniej europejskich Visa).

Jednak jeśli planujesz mieszkać w Wietnamie przez dłuższy czas lub nie lubisz nosić ze sobą gotówki, lokalne konto bankowe może być naprawdę przydatne.

Które konto wybrać?

Wybór banku w dużej mierze zależy od twojej wizy i tego, czy bank oferuje aplikację/stronę internetową w języku angielskim. Znalazłem jeden bank, który oficjalnie pozwala otworzyć konto bankowe na wizie turystycznej (dowolnej długości), inne mogą wymagać co najmniej 6/12-miesięcznej wizy i/lub TRC (Karty Rezydenta Czasowego). Polecam odwiedzić stronę www banku lub przejść się do placówki, aby sprawdzić aktualne wymagania. Podobnie jak w Tajlandii, nic nie jest pewne, a wymagania mogą się różnić w zależności od oddziału banku lub nawet pracownika.

Timo

Timo to bank internetowy, aplikacja mobilna wygląda naprawdę dobrze i jest dostępna w języku angielskim. Możesz otworzyć konto bankowe z każdą wizą.

  • możesz rozpocząć proces otwarcia online (ale musisz go zakończyć w jednym z 4 punktów w Wietnamie)
  • możesz otrzymać kartę debetową (jeśli masz TRC lub wizę na 1 rok)
  • brak minimalnej wpłaty początkowej
  • płatności za pomocą kodów QR
  • 3,8 ⭐ w sklepie Google Play dla aplikacji mobilnej
  • aplikacja i strona internetowa dostępne w języku angielskim

Timo to bank z tego rodzaju, który uwielbiam, świetna aplikacja mobilna, wszystko jest przetłumaczone na język angielski, a zasady otwarcia są wyjaśnione na ich stronie internetowej. To jedyny bank, który oficjalnie przedstawia informacje, które są potrzebne do otwarcia konta bankowego jako obcokrajowiec. Pobrałem aplikację, a później poszedłem do oddziału, aby zakończyć rejestrację — wszystko odbyło się bez problemu. Udało mi się otworzyć konto bankowe na krótkoterminową wizę turystyczną (30.11.2022). Jedyną rzeczą, której nie udało mi się, było otrzymanie karty do konta (ponieważ mówią, że potrzebuję co najmniej 1-rocznej wizy lub TRC). Oznacza to, że nie mogę korzystać z bankomatów, ale mogę wpłacać/wypłacać gotówkę w oddziałach banku VietCapital lub za pomocą portfela Momo.

Możesz sprawdzić listę wymagań i rozpocząć rejestrację online - Strona banku: timo.vn

lista wymagań do otwarcia konta timo 2023-11-30

Inne banki

Myślę, że w tej chwili Timo jest najlepsze. Jeśli masz długoterminową wizę i szukasz tradycyjnego konta bankowego, powinieneś sprawdzić również te banki:

Portfele elektroniczne

Na podstawie mojego doświadczenia z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej sprawdziłem również portfele cyfrowe. Zauważyłem, że są one ważną częścią bankowości w Wietnamie. Może nie potrzebujesz konta bankowego? Portfele cyfrowe pozwalają ci wpłacać/wypłacać gotówkę oraz płacić za pomocą lokalnych kodów QR.

Momo wallet to najpopularniejszy portfel cyfrowy w Wietnamie. Aplikacja jest dostępna w pełni po angielsku. Można też zarejestrować się bez problemu jako obcokrajowiec. Możesz wpłacać/wypłacać pieniądze w wielu punktach i płacić za pomocą kodów QR. Rejestracja jest łatwiejsza niż w bankach, więc jeśli lubisz płatności bezgotówkowe, to jest to opcja warta rozważenia.

Płatności kodami QR – VietQR Napas247

VietQR Napas247 to system płatności kodami QR w Wietnamie. Jest podobny do tych z innych krajów azjatyckich, umożliwia skanowanie kodu i łatwe przekazywanie pieniędzy. Zauważyłem, że w Hanoi system jest naprawdę popularny, a wielu ludzi używa go zamiast gotówki. Możesz go używać do płacenia za jedzenie uliczne, w supermarkecie itp.

Bankomaty i karty zagraniczne

W przeciwieństwie do innych krajów w regionie, w Wietnamie można znaleźć bankomaty, które nie naliczają dodatkowych opłat przy korzystaniu z zagranicznych kart. W listopadzie 2023 roku udało mi się bezpłatnie wypłacić pieniądze w bankomacie ACB (wymagana jest europejska karta Visa). Z tego, co czytałem, są też inne bankomaty, warto poszukać aktualnych informacji online przed udaniem się do bankomatu.

Jak wysyłać pieniądze do Wietnamu?

Po otwarciu konta bankowego będziesz chciał je zasilić. Wise jest popularną opcją z powodu niskich opłat i szybkich czasów przelewu. Współpracuje on z lokalnymi bankami w Wietnamie, co czyni przelewy natychmiastowymi.

Wise można założyć online - wise.com

Jak wysyłać pieniądze z Wietnamu?

Próbowałem znaleźć informacje w internecie o wysyłaniu pieniędzy z Wietnamu do innych krajów, niestety, nie byłem w stanie znaleźć żadnego dobrego i taniego rozwiązania. Prawdopodobnie najlepszą opcją jest wymienianie gotówki w kantorze lub wysyłanie jej tradycyjnym przelewem bankowym.

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 05.12.2023
© 2024, By Damian Sowa