W jakim banku założyć konto w Holandii?

Kiedy potrzebuję holenderskiego konta bankowego?

Jeśli mieszkasz w Holandii, będziesz potrzebować lokalnego konta z 2 powodów. Pierwszy jest taki, że większość sklepów nie obsługuje większości kart wydawanych na całym świecie (Visa, MasterCard), natomiast tylko i wyłącznie są obsługiwane karty Maestro (czasami również V-PAY). Dodatkowo dużo miejsc nie pozwala na płatność gotówką, więc holenderska karta jest konieczna. Po drugie, jeśli pracujesz dla holenderskiego pracodawcy, to będziesz potrzebować holenderskiego numeru konta, żeby otrzymać pensję.

Które konto wybrać?

Wybór tutaj jest zależny praktycznie od jednej zmiennej. Czy jesteśmy zameldowani w Holandii i mamy numer BSN, czy nie? Bez numeru BSN praktycznie rzecz biorąc, pozostaje tylko i wyłącznie Bunq, natomiast w innym wypadku możemy wybrać sobie dowolny bank.

Bunq

Mój faworyt, najwygodniejszy bank w Holandii.

  • wszystko jest dostępne po angielsku
  • nowoczesna aplikacja
  • brak potrzeby meldunku
  • wirtualna karta do płatności online
  • dużo sposobów na dodanie pieniędzy do konta

Uważam, że jest to numer jeden, jeśli chodzi o banki w Holandii dla obcokrajowców. Dużym atutem jest to, że dostajemy tutaj dodatkową kartę wirtualną do płatności w internecie (gdyż holenderskimi Maestro nie da się płacić w internecie). Niestety wszystko, co dobre, kosztuje. Koszt posiadania konta to 8 EUR za miesiąc. Konto można otworzyć praktycznie od razu (przez aplikację), na kartę czeka się kilka dni.

Konto można założyć online - Strona banku: https://www.bunq.com

ABN AMRO

Ostatni z dwóch banków, które oferują całą komunikację z klientem po angielsku, jednocześnie najpopularniejszy bank wśród obcokrajowców. Konto kosztuje 1,55 EUR za miesiąc. Interfejs banku i aplikacja wyglądają nieco archaicznie, ale działają całkiem sprawnie. Żeby korzystać z bankowości online, potrzebne jest urządzenie E.dentifier (później można mniejsze transakcje potwierdzać za pomocą telefonu). Domyślnie dostajemy tylko kartę Maestro, więc jeśli chcemy płacić kartą za granicą, należy wyrobić jeszcze kartę kredytową. Od otwarcia konta do możliwości zalogowania się do panelu transakcyjnego mija około tydzień. (Koniecznie trzeba się upewnić w banku, że wyślą nam E.dentifier)

Konto można założyć w placówce - Strona banku: https://www.abnamro.nl/en/

ING

Na wstępie należy zaznaczyć, że polski odział banku, nie współpracuje w żaden sposób z holenderskim. Nie załatwimy niczego w innym kraju, nie ma też co się spodziewać żadnych preferencyjnych warunków. ING, jest częściowo po angielsku. Z tego co wyczytałem aplikacja jest dwujęzyczna a serwis tylko po holendersku (tutaj nie jestem pewien), wiadomości, listy itp. będą również po holendersku. Opłata za miesiąc to 1,55 EUR. Ponoć od wizyty w placówce praktycznie od razu można korzystać z konta online, natomiast karta przychodzi pocztą po kilku dniach. Można przeczytać również dużo komentarzy w internecie, że bank wymaga większej ilości dokumentów, niż powinien (np. potwierdzenie meldunku itp.).

Konto można założyć w placówce - Strona banku: https://www.abnamro.nl/en/

Inne

Pozostałe banki nie oferują swoich systemów po angielsku. Są jeszcze 2 duże i popularne banki działające tylko po holendersku.

  • Rabobank
  • SNS Bank

Jak płacić kartą online? Jak przelać pieniądze na polskie konto?

Tak jak wspomniałem wyżej, kartą Maestro nie da się płacić w internecie. Sprawdzonym przeze mnie rozwiązaniem jest wirtualna portmonetka Revolut. Po rejestracji otrzymujemy tradycyjną kartę Visa, którą możemy płacić wszędzie w internecie. Dodatkowo aplikacja ta oferuje jedne z najlepszych kursów wymiany walut, więc jeśli chce przesłać pieniądze z Holenderskiego konta na polskie, po drodze przesyłam je na Revoluta (tam wymieniam EUR na PLN. Dzięki czemu jest o kilkadziesiąt złotych do przodu).

Revolut można założyć online - https://www.revolut.com

Opublikowano: 01.03.2020r.
© 2020, By Damian Sowa