W jakim banku założyć konto w Holandii?

Kiedy potrzebuję holenderskiego konta bankowego?

Jeśli mieszkasz w Holandii, będziesz potrzebować lokalnego konta z 2 powodów. Pierwszy jest taki, że większość sklepów nie obsługuje większości kart wydawanych na całym świecie (Visa, MasterCard), natomiast tylko i wyłącznie są obsługiwane karty Maestro (czasami również V-PAY). Dodatkowo dużo miejsc nie pozwala na płatność gotówką, więc holenderska karta jest konieczna. Po drugie, jeśli pracujesz dla holenderskiego pracodawcy, to będziesz potrzebować holenderskiego numeru konta, żeby otrzymać pensję.

Które konto wybrać?

Wybór tutaj jest zależny praktycznie od jednej zmiennej. Czy jesteśmy zameldowani w Holandii i mamy numer BSN, czy nie? Bez numeru BSN praktycznie rzecz biorąc, pozostaje tylko i wyłącznie Bunq, natomiast w innym wypadku możemy wybrać sobie dowolny bank.

Bunq

Mój faworyt, najwygodniejszy bank w Holandii.

 • założenie konta przez internet
 • wszystko jest dostępne po angielsku
 • nowoczesna aplikacja
 • brak potrzeby meldunku
 • brak potrzeby numer BSN
 • wirtualna karta do płatności online
 • dużo sposobów na dodanie pieniędzy do konta

Uważam, że jest to numer jeden, jeśli chodzi o banki w Holandii dla obcokrajowców. Dużym atutem jest to, że dostajemy tutaj dodatkową kartę wirtualną do płatności w internecie (gdyż holenderskimi Maestro nie da się płacić w internecie). Niestety wszystko, co dobre, kosztuje. Koszt posiadania konta to 2,99 / 8.99 EUR za miesiąc (w zależności od planu). Konto można otworzyć praktycznie od razu (przez aplikację), na kartę czeka się kilka dni.

Konto można założyć online - Strona banku: bunq.com

Więcej informacji o banku

ABN AMRO

 • założenie konta przez internet lub w banku
 • wszystko jest dostępne po angielsku
 • brak potrzeby meldunku
 • potrzebny numer BSN
 • tradycyjny bank

Ostatni z dwóch banków, które oferują całą komunikację z klientem po angielsku, jednocześnie najpopularniejszy bank wśród obcokrajowców. Konto kosztuje - 2.95 EUR za miesiąc. Interfejs banku i aplikacja wyglądają nieco archaicznie, ale działają całkiem sprawnie. Żeby korzystać z bankowości online, potrzebne jest urządzenie E.dentifier (później można mniejsze transakcje potwierdzać za pomocą telefonu). Domyślnie dostajemy tylko kartę Maestro, więc jeśli chcemy płacić kartą za granicą, należy wyrobić jeszcze kartę kredytową. Od otwarcia konta do możliwości zalogowania się do panelu transakcyjnego mija około tydzień. (Koniecznie trzeba się upewnić w banku, że wyślą nam E.dentifier). Od niedawna dzięki koronawirusowi bank udostępnił możliwość otwarcia konta online na stronie lub przez aplikację, aby to zrobić należy mieć numer BSN i adres korenspondencyjny na terenie Niderlandów.

Konto można założyć w placówce lub online - Strona banku: abnamro.nl

ING NL

 • założenie konta w aplikacji lub w banku
 • aplikacja po angielsku / komunikacja po Niderlandzku
 • potrzebny meldunek
 • potrzebny numer BSN
 • tradycyjny bank

Na wstępie należy zaznaczyć, że polski odział banku, nie współpracuje w żaden sposób z holenderskim. Nie załatwimy niczego w innym kraju, nie ma też co się spodziewać żadnych preferencyjnych warunków. ING, jest częściowo po angielsku. Z tego co wyczytałem aplikacja jest dwujęzyczna a serwis tylko po holendersku (tutaj nie jestem pewien), wiadomości, listy itp. będą również po holendersku. Opłata za miesiąc to 2,70 / 3,15 EUR. Ponoć od wizyty w placówce praktycznie od razu można korzystać z konta online, natomiast karta przychodzi pocztą po kilku dniach. Uwaga, bank zazwyczaj wymaga potwierdzenia meldunku do otwarcia konta.

Aktualizacja 2023 wygląda na to, że ING postanowiło dogonić konkurencję i umożliwić otwieranie konta przez aplikację mobilną. Wedle ich strony potrzebny jest tylko holenderski adres i europejski paszport. Nie testowałem tej opcji, ale wydaje się ona dużym ułatwieniem.

Konto można założyć w placówce lub w aplikacji - Strona banku: ing.nl

N26

O ile n26 nie jest typowym holenderskim kontem (jest to konto niemieckie), to widać, że ma chrapkę na przejęcie części rynku. Jest to kolejny bank online — bez placówek. Warunki, które oferuje, niekoniecznie są super interesujące, co jest jednak niezwykle ważne, konto oferuje płatności iDeal or karty Maestro, dodatkowo rejestracja jest raczej bezproblemowa.

Konto można założyć online - Strona banku: n26.com

Inne

Pozostałe banki nie oferują swoich systemów po angielsku. Są jeszcze 2 duże i popularne banki działające tylko po holendersku.

Jak płacić kartą online? Jak przelać pieniądze na polskie konto?

Revolut

Tak jak wspomniałem wyżej, kartą Maestro nie da się płacić w internecie. Sprawdzonym przeze mnie rozwiązaniem jest wirtualna portmonetka Revolut (od niedawna już jest to bank). Po rejestracji otrzymujemy tradycyjną kartę Visa, którą możemy płacić wszędzie w internecie. Dodatkowo aplikacja ta oferuje jedne z najlepszych kursów wymiany walut, więc jeśli chce przesłać pieniądze z Holenderskiego konta na polskie, po drodze przesyłam je na Revoluta (tam wymieniam EUR na PLN. Dzięki czemu jestem o kilkadziesiąt złotych do przodu). Od niedawna Revolut dołączył do natychmiastowych przelewów w Europie, więc pieniądze przesyłane z części holenderskich banków (np. Bunq, Abn amro) pojawiają się na Revolucie natychmiast.

Revolut można założyć online - revolut.com

Wideo o bankach w Holandii

Ponieważ wpis o bankach w Holandii cieszy się od kilku lat niezwykłą popularnością, postanowiłem również nagrać wersję wideo, gdzie opowiadam o kontach bankowych ich zaletach oraz o całym systemie bankowym — takich rzeczach jak holenderskie karty Maestro czy płatności elektroniczne Ideal.

Przydatne linki

Opublikowano: 28.02.2024
© 2024, By Damian Sowa