Jak otworzyć konto bankowe w Tajlandii - przewodnik dla expata i turysty

Dlaczego potrzebujesz konta bankowego?

Jeśli przyjechałeś do Tajlandii na krótkie wakacje, prawdopodobnie nie potrzebujesz tajskiego konta bankowego, natomiast jeśli planujesz zostać tutaj dłużej, to lokalne konto bankowe może okazać się całkiem przydatne. Za każdym razem, gdy użyjesz zagranicznej karty w bankomacie, będziesz musiał zapłacić około 220 bahtów prowizji dla właściciela bankomatu. Dodatkowo płatności kartami nie są tak spopularyzowane w Tajlandii, zamiast nich wiele miejsc akceptuje kody QR, z których najpopularniejszy jest PromptPay, który jest częścią tajskich aplikacji bankowych. Dodatkowo lokalne przelewy są dużo tańsze i prostsze dla posiadacza lokalnego konta bankowego.

Które konto wybrać?

Wybór banku tak naprawdę zależy od typu wizy. Jest jeden bank, który pozwala na otwarcie konta na wizie turystycznej (z pewnymi dodatkowymi dokumentami), reszta banków nie pozwala na otwarcie konta na wizie turystycznej. Kilka innych firm pozwala na łatwe otwarcie konta dla posiadaczy wizy pracowniczej / studenckiej, gdzie reszta akceptuje tylko ludzi z work permitem. Możesz znaleźć pewne historie w internecie o tym, że ktoś po prostu wszedł do banku tylko z paszportem i udało mu się otworzyć konto bankowe. Oczywiście nadal może być to możliwe w niektórych miejscach, jednakże przeszedłem się wokół około 30 placówek w centralnym Bangkoku i wszędzie pracownicy znali listę wymagań do otwarcia konta dla obcokrajowca. Więc zakładam, że ten sposób może już nie działać.

Bangkok Bank

Najłatwiejszy bank do otwarcia konta dla nie rezydentów, potrzeba dostarczyć dokument z ambasady.

 • możliwość otwarcia konta na wizie turystycznej (wygląda na to, że w 2023 zasady się zmieniły)
 • karta debetowa za 400 Batów (możliwość płatności kartą online)
 • minimalna pierwsza wpłata na konto - 500 Batów
 • wszystko dostępne po angielsku
 • płatności kodami QR — PromptPay
 • możliwość przelewu powyżej 50 000 Batów z wise
 • 3.8 ⭐ w google play dla aplikacji mobilnej

Największy bank Tajlandii – Bangkok Bank jest najbardziej przyjaznym obcokrajowcom bankiem w Tajlandii. W 2022 można było otwierać tam konto na wizie turystycznej, ale coraz częściej słyszę, że w 2023 to już nie jest prawda. Co prawda znajomi mówili mi, że jak się trochę przyciśnie obsługę i da dobry powód do otwarcia, to czasem i tak otworzą konto dla turystów (z pismem z ambasady), ale to zależy od oddziału i kierownika. Strona banku jest w pełni przetłumaczona na język angielski i nie ma problemu z kontaktem w języku angielskim. Aplikacja umożliwia płacenie za pomocą kodów QR i odbieranie pieniędzy, może projekt aplikacji mobilnej nie jest super nowy, ale pozwala tam zrobić wszystkie niezbędne rzeczy.

Do otwarcia konta będziesz potrzebować dokumenty z ambasady, nigdzie nie byłem w stanie znaleźć przykładowego dokumentu, więc musiałem go stworzyć sam dla siebie i przetestować czy zadziała. Poszedłem do polskiej ambasady i poprosiłem o poświadczenie zgodności podpisu pod moim dokumentem. Po czym poszedłem do Bangkok Banku i okazało się, że dokument jest w porządku i otworzyłem konto. Dzielę się wzorem dokumentu pod tym linkiem, za symboliczną opłatę 1 EUR.

Poniżej załączam wykaz dokumentów potrzebnych do otwarcia konta w Banku Bangkok – strona archiwalna (2022) (już niedostępna).

lista wymagań do otwarcia konta w bangkok bank archiwum

Konto można założyć w placówce - Strona banku: bangkokbank.com

Polecane placówki do otwarcia konta w Bangkoku:

 • Head Office - 333 Silom Road
 • Exchange Tower Sukhumvit Road Branch - 388 Sukhumvit Road
 • The Emquartier Branch - 689 The Emquartier (3 piętro)

Kasikornbank

Po Bangkok Banku — Kasikorn jest rekomendowany jako drugi najprzyjaźniejszy bank dla obcokrajowców.

 • nie można otworzyć na turystycznej wizie, łatwo otworzyć na innych typach wizy
 • karta debetowa za około 300 Batów
 • brak minimalnej pierwszej wpłata na konto
 • wszystko dostępne po angielsku
 • płatności kodami QR — PromptPay
 • możliwość przelewu powyżej 50 000 Batów z wise
 • 3.5 ⭐ w google play dla aplikacji mobilnej

Kasikorn jest jednym z największych banków w Tajlandii. Dużo ludzi i blogów poleca go jako najlepsze miejsce do otwarcia konta dla obcokrajowców. Bank ma dużo oddziałów i bankomatów w Tajlandii. Bank oferuje podobną funkcjonalność jak inne, więc jeśli masz inną wizę niż turystyczna, może to być dobry wybór na otwarcie konta.

Tego samego dnia, którego poszedłem odwiedzić Krungsri bank w galerii Emquartier (04/10/2022) odwiedziłem również Kasikorn bank, zapytałem się pracowników o wymagania dla otwarcia konta. Nie mieli oni listy, ale po krótkiej rozmowie wyszło, że mają podobne wymagania do Krungsri (poniżej). Nie akceptują oni wizy turystycznej, dla innych typów wiz proszą o dodatkowe dokumenty, takie jak list ze szkoły (dla wizy studenckiej), work permit (dla osoby pracującej). Więc otwarcie konta w tym miejscu nie powinno być problemem.

Na początku 2023 roku rozpocząłem kurs Tajskiego, dzięki któremu otrzymałem wizę edukacyjną. Trochę dla sportu a trochę dlatego, że aplikacja Bangkok Bank wygląda dość staro, postanowiłem otworzyć konto w Kasikornbank. Pracownik poprosił mnie o pokazanie paszportu (z wizą edukacyjną) oraz listu / certyfikatu ze szkoły. Po 40 minutach wyszedłem z banku z kartą i aktywowaną aplikacją mobilną. Po małym reasearchu wydaje mi się, że aplikacja Kasikorn chyba jest najlepszą aplikacją bankową w Tajlandii.

Konto można założyć w placówce - Strona banku: kasikornbank.com

Polecane placówki do otwarcia konta w Bangkoku:

 • Sukhumvit 33 Branch
 • The Emquartier Branch
 • inne placówki w expackich dzielnicach: Sukhumvit, Silom, Siam

Krungsri (Bank of Ayudhya)

Krungsri nie jest tak często rekomendowany, jak banki powyżej. Gdy odwiedziłem odział w EmQuartier, pracownicy dali mi wydrukowaną listę wymagań, które są dość łatwe do spełnienia dla osób z inną wizą niż turystyczna. Załączam ją poniżej.

 • nie można otworzyć na turystycznej wizie, łatwo otworzyć na innych typach wizy
 • karta debetowa za darmo lub kilkaset Batów
 • minimalna pierwsza wpłata na konto - 500 Batów
 • wszystko dostępne po angielsku
 • płatności kodami QR — PromptPay
 • możliwość przelewu do 59 999 Batów z wise
 • 3.3 ⭐ w google play dla aplikacji mobilnej

Załączam poniżej listę dokumentów potrzebnych do otwarcia konta w Krungsri w galerii Emquartier (inne placówki mogą mieć inne wymagania; 04/10/2022).

lista wymagań do otwarcia konta krungsri

Konto można założyć w placówce - Strona banku: krungsri.com

Polecane placówki do otwarcia konta w Bangkoku:

 • The Emquartier Branch
 • inne placówki w expackich dzielnicach: Sukhumvit, Silom, Siam

Inne banki

Oprócz wymienionych powyżej kilka innych banków jest też popularne, w większości do założenia konta będzie wymagany work permit.


Udało mi się również znaleźć listę dokumentów potrzebnych do otwarcia konta w UOB. Zamieszczam je poniżej.

lista wymagań do otwarcia konta UOB 1 lista wymagań do otwarcia konta UOB 2

Łatwy i kosztowny sposób na otwarcie konta bankowego

Jeśli jesteś przerażony wymaganiami tajskich banków lub nie masz wystarczająco czasu, żeby zbierać wszystkie potrzebne dokumenty, niektóre agencje wizowe oferują pomoc z otwarciem konta. Jedynym problemem jest to, że nie jest to tania pomoc, najniższa cena, jaką znalazłem to 5000 Batów. Siam Legal może wydać list polecający dla Bangkok Banku, którego można użyć zamiast listu z ambasady.

Aktualizacja 2024 - wygląda na to, że większość agentów wycofała się z otwierania kont bankowych w Bangkoku. Na szczęście inne duże turystyczne miasta dalej mają takie oferty. W wypadku chęci otwarcia konta (np. na wizie turystycznej) z agentem, warto zrobić sobie wycieczkę do Pattaya, Phuket, Chiang Mai itp.

Portfele elektroniczne

Podczas chodzenia po miejscach z jedzeniem albo galeriach handlowych możesz zauważyć, że przy kasach jest oferowane kilka możliwości płatność. W większości QR kodami — niektóre kody dla elektronicznych portfelów. Niestety nie wszystkie portfele są dostępne dla obcokrajowców (rejestracja w niektórych wymaga posiadania numeru Tajskiego dowodu osobistego).

Portfele dostępne dla obcokrajowców:

Jak wysyłać pieniądze do Tajlandii?

Po otwarciu konta bankowego będziesz chciał umieścić na nim pieniądze. Lub gdy wynajmiesz mieszkanie i nie masz jeszcze konta bankowego, musisz je jakoś opłacić. Po pewnych poszukiwaniach znalazłem jedyne dobre rozwiązanie — szybkie, pewne i z małymi prowizjami.

Wise

Wise jest kolejną firmą, która oferuje podobne możliwości co Revolut. Z jedną różnicą, Wise jest głównie przeznaczony do międzynarodowych przelewów, a nie na przechowywaniu pieniędzy.

 • można otworzyć konto z wielu krajów
 • łatwo i dużo sposób na doładowanie konta
 • dostajesz prywatne numery kont bankowych dla kilku popularnych walut (USD, EUR, GBP, itp.)
 • natychmiastowe przelewy do Tajlandii
 • możliwość zamówienia karty debetowej

Najważniejsza rzecz jest taka, że Wise współpracuje z lokalnymi bankami w wielu krajach, i dlatego przelewy wysyłane Wisem do Tajlandii przychodzą natychmiastowo. Ważne jest to, że Wise ma limit na pojedynczy przelew (50 000 Batów) do niektórych tajskich banów. Sprawdziłem również prowizje różnych usług i te oferowane przez Wise są najniższe, jeśli chodzi o przelewy do Tajlandii.

Wise można założyć online - wise.com

Jak wysyłać pieniądze z Tajlandii?

Co w takim razie zrobić, jeśli chcesz wyciągnąć pieniądze z Tajskiego konta bankowego? W takim wypadku istnieje tylko jeden sensowny serwis w Tajlandii — DeeMoney. Jest to usługa, która pozwala wysłać pieniądze z Tajlandii do innych krajów, za stosunkową niską opłatę. Dużo ludzi poleca tę usługę.

Ale pomyślałem o jeszcze jednej opcji, mogę doładować swojego konto Revolut / Zen za pomocą innej karty. Więc przeprowadziłem mały test. Wyszło na to, że się nie opłaca doładowywać Revoluta, ponieważ nie ma w nim tajskich Batów do wyboru podczas doładowywania kartą, więc byłbym stratny na niekorzystnym przewalutowaniu. Ale za to spróbowałem Zena i udało mi się go doładować tajskimi Batami (moją kartą z Bangkok Banku) za darmo. Więc przerzuciłem moje tajskie Baty na swoje Europejskie konto za darmo. (Zen wprowadził niedawno opłatę za doładowanie konta kartą 27.10.22, więc opcja nie jest całkowicie darmowa, ale dalej dość tania).

Wideo o bankach w Tajlandii

Postanowiłem nagrać również wersję video z wszystkimi informacjami w artykule. Jeśli więc preferujesz oglądać/słuchać niż czytać zapraszam do video poniżej.

Przydatne linki

Artykuł pierwotnie opublikowany przeze mnie po angielsku na Expat Wallet.

Opublikowano: 29.02.2024
© 2024, By Damian Sowa