Bilet powrotny z Tajlandii — czym jest onward ticket i dlaczego jest on potrzebny w Azji.

Zbierałem się do napisania tego postu od dłuższego czasu. Będzie to post bardzo praktyczny. Większość podróżników, którzy częściej wpadają do Azji, będzie wiedzieć, o co chodzi. Natomiast dla reszty może to być przydatny poradnik.

O co chodzi z tym biletem powrotnym?

A więc urząd imigracyjny w Tajlandii (słyszałem też o Filipinach i kilku innych krajach), ma wymaganie, że trzeba mieć bilet wyjazdowy z kraju przed zakończeniem wizy. O ile stosunkowo rzadko się zdarza, żeby immigration na prawdę to sprawdzało, to częściej się zdarza, że linie lotnicze to sprawdzają. Robią to dlatego, że jeśli urząd imigracyjny nie wpuści kogoś do kraju (bo np. nie ma biletu), to linia lotnicza musi na swój koszt odesłać delikwenta, skąd przyleciał. W związku z tym, jeśli lecisz do jakiegoś kraju (i nie masz biletu powrotnego z tej samej linii, który pracownik lotniska może sprawdzić), to możesz usłyszeć zapytanie, o pokazanie biletu powrotnego podczas check in. Co może potwierdzić wiele relacji w internecie. Jest to rosyjska ruletka i może się zdarzyć lub nie. Warto wiedzieć co zrobić w takim wypadku.

Dodatkowo podczas wyrabiania wizy turystycznej do Tajlandii (w Kambodży) również musiałem przedstawić bilet wylotowy z Tajlandii, żeby taką wizę otrzymać. Zakładam, że inne kraje też mogą mieć takie wymagania.

Wiem, że potrzebuję biletu, ale nie wiem, kiedy wracam.

Dość często może się zdarzyć, że kupujesz bilet w jedną stronę i jeszcze nie wiesz jak ani kiedy chcesz opuścić kraj. W takim wypadku jest kilka opcji, które przedstawię poniżej.

1. Tani bilet

Opcja dostępna w zależności od kraju itp. Nie zawsze bilet wylotowy musi być biletem lotniczym. Niektóre kraje są ok z tanim biletem autobusowym. Jeśli nie, to czasami można kupić lotniczy do pobliskiego kraju za niewygórowaną cenę (Tajlandia — Malezja, można często znaleźć za 30 USD).

2. Bilet z możliwością zmiany / anulacji

Jest to opcja dla osób, które nie mają problemu z zablokowaniem większej ilość pieniędzy na pewien czas. Przeważnie większe linie lotnicze oferują droższe bilety z możliwością darmowej / zmiany anulacji biletu. Taryfy się ciągle zmieniają itp., więc należy sprawdzić linie lotnicze i ich opcja na bieżąco. Po dostaniu wizy / dotarcia do kraju można zmienić lot, na taki jak się chce lub go po prostu anulować.

3. Onward ticket

Jest to opcja, z której najczęściej korzystam. Pod tą nazwą kryją się serwisy, które za drobną opłatą (zazwyczaj koło 12 USD). Wypożyczają bilety powrotne na 48h. Trzeba uważać i dobrać dobry serwis, żeby robił prawdziwe rezerwacje. Najlepiej, jeśli rezerwację można później sprawdzić na stronie linii lotniczej. W dużym skrócie takie serwisy często kupują bilet, które można anulować i automatycznie anulują go po pewnym czasie.

Moim ulubionym serwisem jest BestOnwardticket, można tam „kupić” bilet powrotny za 12 USD. Dodatkowo serwis pozwala na darmowe wydłużenie korzystania z biletu do 14 dni. Dla mnie jest to niezwykle przydatne, ponieważ zazwyczaj pozwala i zaaplikować o wizę jak już przyjechać do kraju z danym biletem.

Link do serwisu: bestonwardticket.com

Przydatne linki

Opublikowano: 22.12.2023
© 2024, By Damian Sowa