Jak dojechać z ... do ... w Tajlandii, czyli jak szukać połączeń i kupować bilety w Azji Południowo-Wschodniej.

Przeglądając różne fora o Tajlandii, ciągle widzę zapytania o to, jak dojechać z jednego miejsca do drugiego. Tajlandia ma bardzo dobrą infrastrukturę transportową, ale rozumiem, że czasami może być skomplikowane jak połączyć prom z busem, jak znaleźć pociąg, czy może warto jednak lecieć samolotem. Poniżej postaram się poruszyć jakie środki transportu są dostępne oraz jak zrobić na nie rezerwację.

Znajomość angielskiego jest konieczna!

Na wstępie chciałem dodać, że przy organizowaniu samodzielnej podróży po Tajlandii, znajomość języka angielskiego jest koniecznością, język ten nie musi być na niezwykle wysokim poziomie. Tajowie pracujący w turystyce zazwyczaj posługują się tajskim i niezbyt dobrym angielskim, wszystkie strony itp. również dostępne są w tych językach. W końcu Wsiadanie do większości środków transportu jest dość manualne i często trzeba gdzieś odebrać bilet papierowy, gdzieś przejść itp. Być może rozwiązaniem może być sprawne używanie tłumacza w telefonie. Jest jeden wyjątek od tej reguły (w 2024 roku), na Phuket jest tak dużo Rosjan, że zakładam, że na Phuket pewnie da się wszystko załatwić po rosyjsku.

Geografia Tajlandii a środki transportu

Tajlandia jest dość długim krajem. Przejazd jednym autobusem z północy na południe zapewne zająłby z 20 godzin (a może i więcej). W związku z tym podróże z północy na południe (i odwrotnie) warto odbywać samolotem. Natomiast gdy jedziemy do/z Bangkoku w zależności od dostępności można wybrać dowolny środek transportu: minivany, autobusy, pociągi i samoloty. W wypadku podróży na wsypy tylko największe wyspy mają lotniska, a dodatkowo loty mogą być bardzo drogie, warto rozważyć wtedy autobus + prom. Jako że w Tajlandii jest też sporo małych miejscowości, często do nich można dojechać z Bangkoku bezpośrednio minivanem (busem).

Jak się nie pogubić w tym wszystkim i jak sprawdzić dostępne możliwości?

Tutaj jest cały problem, możliwości transportowych jest całe mnóstwo, jednak skąd się o nich dowiedzieć? Na szczęście inne osoby przed nami miały ten sam problem i stworzyły Tajską wersję polskiego epodróznika (są to zupełnie inne firmy, ale zasada działania jest taka sama). Strona pozwala wyszukiwać większość połączeń w kraju oraz je zakupić. Nazwa tej strony to 12go. Strona zazwyczaj pobiera kilkadziesiąt batów prowizji za rezerwowanie, ale pozwala to oszczędzić rejestrowanie się na poszczególnych stronach przewoźników i walczenie z tajskimi systemami rezerwacyjnymi albo wręcz czasami jest to jedyna opcja, żeby kupić bilet online. Jeśli ktoś nie chce kupować biletu na stronie 12go, można po prostu skorzystać z niej jako wyszukiwarki, żeby zorientować się, jakie są możliwości transportowe z jednego miejsca do drugiego.

Bangkok - Pattaya 12go Pattaya - Ko Chang 12go

Co ciekawe 12go pozwala również na zmianę języka na Polski. Dodatkowo aplikacja ta pozwala na rezerwację biletu i transportu nie tylko w Tajlandii, ale też w innych krajach Azji (np. używałem w Kambodży). Dzięki temu wszystkiemu jest to jedna z 3 azjatyckich aplikacji, które uważam za najbardziej przydatne w Azji.

Link do serwisu: 12go.asia

Przydatne linki

Opublikowano: 24.01.2024
© 2024, By Damian Sowa