Jak wygląda wynajmowanie mieszkania w Bangkoku

Dwa tygodnie temu podpisałem umowę i dostałem klucze do pierwszego mieszkania w Bangkoku. Poszukiwania i wszystkie formalności zajęły mi również 2 tygodnie. Wydaje mi się, że w tym czasie zdobyłem trochę wiedzy o tym, jak mieszkań poszukiwać, dodatkowo niektóre rzeczy mogą być po prostu interesujące.

Najem długo lub krótko terminowy?

W tym artykule skupię się na wynajmie długoterminowym, w Bangkoku można znaleźć mieszkania o wysokim standardzie w budynku typu condo. Jedyny minus jest taki, że standardowy okres najmu to rok (czasami można znaleźć na 6 miesięcy). Więc jest to opcja na dłuższy czas. Jeśli chodzi o krótki najem, to oprócz hotelów można znaleźć tak zwane „service apartments”, wyglądają tak samo, jak condo, oferują tak jak condo basen, siłownię itp., ale można je wynająć na krótki czas, oraz dodatkowo mają prąd, wodę i sprzątnie wliczone w cenę. Takie apartamenty można normalnie znaleźć na Agodzie (w Azji dominującą stroną do wakacyjnego wynajmu jest Agoda, nie Booking jak w Europie) oraz Airbnb.

Ile kosztuje wynajem w Bangkoku?

Głównym czynnikami decydującymi o cenie są lokalizacja (jak blisko do kolejki BTS / MRT), standard oraz metraż. Polska przyzwoita kawalerka o metrażu około 30 - 35 metrów, w odległości kilku minut do kolejki w bardzo dobrym standardzie powinna kosztować około 15 000 - 20 000 batów (10 batów ~ 1,30 złotego - Wrzesień 2022). Jeśli komuś zależy na cenie, można schodzić ze standardu, wielkości itp. i finalnie płacić 5 000 batów miesięcznie. Jeśli ktoś chce coś większego / lepszego to tutaj już nie ma limitów, można płacić tak dużo, jak się chce, za tak luksusowe mieszkania, jak tylko można sobie wyobrazić.

Ile kosztują pozostałe opłaty?

Oprócz samego czynszu najemca musi opłacać prąd (życie bez klimy w Bangkoku jest niemożliwe), standardowo płaci się około 1 500 batów miesięcznie. Woda jest dość tania — około 150 batów miesięcznie. Internet kablowy to koszt około 600 batów miesięcznie, aczkolwiek jeśli ktoś nie potrzebuje dobrego internetu, można znaleźć oferty na internet mobilny za grosze. Drobne naprawy w mieszkaniu również są na koszt wynajmującego, z najważniejszej rzeczy, którą trzeba robić regularnie, to profesjonalne czyszczenie klimatyzacji (około raz na pół roku) ~ 1000 batów.

Jak się zabrać za szukanie mieszkania?

To w sumie był dla mnie największy problem, jak zacząć. Wydaje mi się, że warto przyjechać do Bangkoku i posiedzieć przez tydzień w hotelu lub Airbnb, zobaczyć jak miasto jest zorganizowane i wybrać sobie interesujące dzielnice.

Jedne z bardziej oczywistych dzielnic dla expatów:

  • Sukhumvit (centralna dzielnica, skrzyżowanie BTS i MRT, bardzo dużo turystów)

  • Ari (blisko do BTS, spokojniejsza dzielnica, częściowo lokalna częściowo expactka, mnóstwo dobrych kawiarni i restauracji wokoło)

  • Ekkamai (blisko do BTS, podobnie jak w Ari, tylko nieco inna część miasta)

Po wybraniu dzielnicy warto zacząć szukać nazw budynków (condo) w okolicy. Można to zrobić spacerem, można poszukać w internecie. W tej chwili warto sobie zobaczyć ogłoszenia w tych budynkach, zobaczyć jakie typy pokoi można znaleźć, w jakim standardzie i w jakiej cenie. Jednakże nie ma co się do nich zbytnio przywiązywać, ponieważ duża część ogłoszeń od dawna będzie już nieaktualna. Do przeglądania nazw budynków w okolicy oraz archiwalnych ogłoszeń bardzo dobrze sprawdziła mi się strona propertyhub.

Przeszukiwanie ogłoszeń

Po tym, jak stworzyliśmy sobie listę budynków, które nas potencjalnie interesują, czas wkroczyć w świat chaosu. Tak jak pisałem wcześniej większość ogłoszeń, które znajdziemy w internecie, będzie już dawno nieaktualna. Rozwiązaniem na to jest wpisanie nazwy budynku w Google / Facebooku i przeglądanie tylko najświeższych ogłoszeń. W tym momencie warto zaznaczyć, że większość ofert jest oferowana przez agentów. Warto się więc z nimi kontaktować, po wysyłaniu zapytania na ogłoszenie, agent powie czy dane ogłoszenie jest aktualne oraz dodatkowo będzie w stanie zaproponować i pokazać podobne mieszkania w okolicy. Tak jak napisałem, ten etap jest bardzo chaotyczny i jedne co możemy zrobić to poddać się temu chaosowi wiadomości i do niego dołączyć. Mieszkań w Bangkoku jest na tyle dużo, że w ciągu kilku dni coś ciekawego na pewno się znajdzie.

Wybór mieszkania, zaliczki, umowy itp

Jeśli dana oferta nas zainteresuje, to oczywiście będziemy mogli zobaczyć mieszkanie na żywo. Po obejrzeniu kilku mieszkań prawdopodobnie zdecydujemy się na jedno. Cały proces później idzie bardzo szybko. Przeciętnie trzeba zapłacić z góry za 3 miesiące (1 miesiąc + 2 miesiące kaucji), podpisujemy umowę, wysyłamy przelew i możemy się wprowadzać po kilku dniach.

Jak opłacać rachunki za mieszkanie, prąd itp

Otwarcie konta bankowego w Tajlandii nie jest takie proste, cały czas nad tym pracuję a w międzyczasie, musiałem zapłacić pierwsze czynsze rachunki itp. Jeśli chodzi o płatność za czynsz, będzie od nas wymagany normalny bankowy przelew, po kilku poszukiwaniach itp., okazało się, że Wise jest w stanie takie przelewy wykonywać z bardzo dobrym przewalutowaniem i natychmiastowo. Więc z niego korzystam. Jeśli chodzi o prąd, internet, wodę itp., to zazwyczaj da się zarejestrować konto na stronie usługodawcy (często strony są po tajsku, więc warto używać tłumacza Google) i zapłacić kartą kredytową. Większość rachunków możemy też po prostu zabrać do 7-11 albo do najbliższego banku i po prostu opłacić w okienku.

Przeczytaj więcej

Opublikowano: 06.09.2022
© 2023, By Damian Sowa