Jak przeżyć w Tajlandii — aplikacje mobilne, których potrzebujesz!

Jak zamówić ubera, jak nazywa się tajskie pyszne albo gdzie sprawdzić rozkład jazdy autobusów w Bangkoku? Z racji dużej odległości od Polski większość aplikacji, z których korzystamy w Polsce, jest totalnie nieprzydatna, natomiast można bez problemu znaleźć tajskie odpowiedniki.

Zanim dojdziemy do aplikacji. Większość z nich wymaga dostępu do internetu. Internet mobilny jest powszechny, szybki i tani w Tajlandii. Bardzo ważne jest to, żeby nie kupować kart sim na lotnisku, zazwyczaj sprzedawane są tam karty „turist” z krótką ważnością i wysoką ceną. Z autopsji wychodzi na to, że najłatwiej jest kupić kartę sim w sieci sklepów 7-11. Można je znaleźć praktycznie wszędzie. Koszt karty na miesiąc to 200 - 400 batów, w zależności od pakietu.

Podróżowanie

Agoda

agoda app

Jeśli chcemy zarezerwować hotel w Polsce, to pewnie skorzystamy z serwisu Booking.com, w Azji popularniejszym portalem jest Agoda (należąca do tej samej firmy). Design aplikacji jest nieco lepszy oraz można znaleźć więcej ofert w nieco niższych cenach.

Aplikacja dostępna na Web, IOS i Android.

12Go

12goasia app

12Go to aplikacja do wyszukiwania oraz kupowania autobusów, promów, pociągów itp. Must have do podróżowania po Azji.

Aplikacja dostępna na Web, IOS i Android.

Tajskie superapps

Superapps, czyli aplikacje, bez których nie da się obyć a dodatkowo pełnią znacznie więcej niż jedną funkcję.

LINE

Line app

Line zaczynał jako aplikacja do wysyłania wiadomości. Jeśli chcesz się skontaktować z jakąkolwiek firmą/osobą w Tajlandii prawdopodobnie zrobisz to za pomocą właśnie tej aplikacji. Dodatkowo aplikacja otrzymuje mnóstwo dodatkowych funkcji (uwaga, jeśli chcesz z nich korzystać, musisz zarejestrować line na tajski number telefonu, jeśli zrobisz to na inny, nie będziesz mógł znaleźć wielu opcji), takich jak: platforma zakupowa, zamawianie jedzenia na dowóz, zamawianie taksówek oraz mobilne płatności (dla rezydentów).

Aplikacja dostępna na IOS i Android.

Grab

Grab app

Grab to Azjatycki odpowiednik ubera. A przynajmniej tak zaczynał. Jest to jedyna aplikacja przewozowa, gdzie można podpiąć swoją kartę i nie martwić się wydawaniem reszty przez taksówkarza. Oprócz przewozów na grabie można zamówić jedzenie, produkty ze sklepu, hotele i wiele więcej.

Aplikacja dostępna na IOS i Android.

Aplikacje Transportowe

Gdy grab jest najpopularniejszą aplikacją do transportu, to na pewno nie jest najtańszą. Inne aplikacje potrafią zaoferować cenę przejazdu tańszą o nawet połowę.

Bolt

Bolt app

Bolta znamy również w Polsce. W Bangkoku jest zdecydowanie najtańszą aplikacją transportową, niestety w Tajlandii można płacić za przejazdy tylko gotówką. Dodatkowo przy dużym obłożeniu zamówienie transportu przez aplikację jest prawie niemożliwe.

Aplikacja dostępna na IOS i Android.

inDrive

indrive app

Indrive to kolejna aplikacja do przewozu, zazwyczaj sięgam po nią, gdy nie mogę niczego znaleźć na Boltcie, a ceny na Grabie wyskakują w kosmos. Indrive pozwala na proponowanie własnej ceny przejazdu kierowcom, jak i pasażerom.

Aplikacja dostępna na IOS i Android.

ViaBus

viabus app

ViaBus to aplikacja, która pomaga ogarnąć autobusy w Bangkoku. Niestety nie jest ona wystarczająca do poruszania się po mieście, najlepiej sprawdza się w parze z Google Maps, które proponuje konkretną trasę a później tę trasę, można wrzucić do ViaBus i zobaczyć jakie autobusy operują na tej trasie i ile trzeba będzie na nie czekać.

Aplikacja dostępna na IOS i Android.

Google Maps

google maps app

Google Maps zna każdy, w Bangkoku jest to aplikacja konieczna do poruszania się po mieście. Bez problemu pokazuje jakim środkiem transportu powinniśmy się udać do docelowego miejsca.

Aplikacja dostępna na Web, IOS i Android.

Zamawianie jedzenia

foodpanda

foodpanda app

foodpanda to moja ulubiona aplikacja do zamawiania jedzenia w Tajlandii. Jest chyba najlepiej przetłumaczona na angielski wraz z menu restauracji. Więc po prostu mniej więcej wiem, co zamawiam w przeciwieństwie do innych aplikacji.

Aplikacja dostępna na Web, IOS i Android.

Zakupy online

Lazada

lazada app

Lazada to druga najpopularniejsza zakupowa po Shopee, dla obcokrajowców ma jednak dużą przewagę nad Shopee. Akceptuje zagraniczne karty płatnicze.

Aplikacja dostępna na Web, IOS i Android.

Shopee

shopee app

Shopee to najpopularniejsza platforma zakupowa w Tajlandii. Jednak dla obcokrajowców tak nieprzydatna, gdyż trzeba mieć lokalne konto bankowe, żeby zapłacić za zamówienie lub płacić gotówką przy odbiorze.

Aplikacja dostępna na Web, IOS i Android.

Przeczytaj więcej

Opublikowano: 02.02.2023
© 2024, By Damian Sowa